Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
01/06/2019 - 07:10

Ile u nas kosztuje wychowanie dzieci. Wyliczyli to na Dzień Dziecka

Radości, uśmiechu, cudownego dzieciństwa i najlepszej przyszłości, tego dla swoich pociech, tych małych i tych dużych, chcą wszyscy rodzice. Ile na to wszystko potrzeba pieniędzy? Dużo, odpowiadają eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Wedle ich szacunków, koszt wychowania jednego dziecka do pełnoletności wynosi w Polsce od 200 do 225 tys. złotych.

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że wychowanie w Polsce jednego dziecka do pełnoletności w roku 2019  roku mieści się w przedziale od 200 do 225 tys. złotych, a dwójki dzieci od 370 do 400 tys. złotych. W roku 2018 koszty te odpowiednio wynosiły od 190 do 210 tys. złotych i od 350 do 385 tys. złotych.

Czytaj też W Krakowie urodziły się sześcioraczki. Rodzice mieszkają niedaleko... Łącka!

W opinii ekspertów że koszty wychowania dzieci, mierzone jako stopień „pogorszenia” standardu życia wynikający z wychowywania i utrzymania dziecka, są stosunkowo wysokie i sięgają od 15 do 30 proc. budżetu rodziny. Zmieniają się w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji. Jak podkreślają analitycy, wzrost kosztów wychowania dzieci wynika z ogólnego wzrostu kosztów życia w Polsce, które między 2015 a 2018 rokiem zwiększyły się o ok. 61 proc”.

- Wydatki związane z utrzymaniem dzieci w rodzinach zwiększały się w wyniku wzrostu kosztów życia w ogóle. Były też rezultatem przekazywanych pieniędzy z programu Rodzina 500 plus – czytamy w raporcie. -  Zmiana w programie 500 plus, i objęcie programem także pierwszego dziecka sprawia, że świadczenie ma charakter powszechny.  Teraz niezależnie od statusu materialnego rodzina otrzymuje co miesiąc w tej samej wysokości zryczałtowaną kwotę. - Program 500 plus stał się tym samym, co usługa cash-back, czyli zwrotem części wcześniej wydanych przez rodziców pieniędzy – zauważają autorzy opracowania.

Czytaj też  Tajemnica sześcioraczków spod Łącka. Jak to się stało że rodzice trafili szóstkę

Według wyliczeń Centrum wydatki w ramach programu 500 plus w ubiegłym roku wyniosły 21 mld zł. Roczna kwota podatku VAT płacona przy okazji wydatków na wszystkie dzieci w Polsce  to około 10,5 mld zł. Podatek VAT od wydatków poniesionych na dzieci zabiera blisko 50 proc. wartości 500 plus, jeszcze przed uwzględnieniem oczekiwanego skokowego wzrostu jego wartości w 2019 roku, czyli objęciem nim wszystkich dzieci.

- Rodzina z trójką dzieci (pięć osób) w ramach zakupów zwraca rządowi w zapłaconym podatku VAT jeden z dwóch otrzymywanych co miesiąc od tego rządu przelewów z programu 500 plus – podają eksperci. - W rodzinie z dwójką dzieci (cztery osoby), w której 500 złotych dostaje się tylko na jedno z dwójki dzieci i gdzie średnie wydatki na osobę są nieco wyższe, podatek VAT pochłania całość comiesięcznego świadczenia z programu 500 plus. Zauważmy, że podatek VAT jest liczony od wydatków na wszystkie dzieci, a 500 plus do połowy roku 2019 nie przysługuje wszystkim dzieciom.







Dziękujemy za przesłanie błędu