Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
31/07/2019 - 12:40

Inwestycyjny sądecki pat. Most się sypie, przetarg nie wypalił. I co dalej…

Czy most na rzece Biała w Wojnarowej, który leży na granicy powiatu nowosądeckiego i gorlickiego wreszcie doczeka się remontu? Po ogłoszeniu pierwszego przetargu okazało się , że ceny zaoferowane przez firmy, które inwestycję chciały wykonać przekraczają finansowe możliwości powiatu. Czy starostwo ma plan jak wyjść z tego inwestycyjnego pata?

Zniszczona nawierzchnia, skorodowane poręcze, tak wygląda most w Wojnarowej, w pobliżu przedszkola i szkoły podstawowej. Jego stan jest fatalny, o czym pisaliśmy na łamach „Sądeczanina” .

czytaj też Jest u nas taki most, na którym na ludzi czyha nieszczęście

Mieszkańcy wsi i kierowcy od dawna domagają się remontu. Jeszcze jesienią ubiegłego roku padły zapewnienia, że samorządy się dogadały i inwestycja zostanie zrealizowana. Po ogłoszeniu pierwszego przetargu okazało się , że ceny zaoferowane przez firmy, które inwestycję chciały wykonać, przekraczają finansowe możliwości powiatu.

- Było już ustalone, że Gorlice dołożą do remontu 200 tysięcy złotych. Resztę miał zagwarantować powiat nowosądecki -  tłumaczył w rozmowie z "Sądeczaninem" Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - Kosztorysowa wartość inwestycji była szacowana powyżej 680 tysięcy złotych, kiedy jednak otworzyliśmy oferty, okazało się, że kwoty przekroczyły 900 tysięcy – Trzeba zrobić nowy montaż finansowy – dodał Czerwiński.

Co z tego montażu wyszło?

- W pierwotnej wersji – jak tłumaczy na urzędowej stronie starosta Marek Kwiatkowski - prace miały obejmować nie tylko nawierzchnię jezdni na moście, ale również warstwy izolacyjne, drenaże, chodniki, gzymsy i bariery i poręcze. Po przeanalizowaniu dokumentacji projektowej zdecydowano się na ograniczenie zakresu prac i zmiany technologii wykonania niektórych elementów remontu, aby z jednej strony zmieścić się w zaplanowanych środkach finansowych, ale z drugiej zapewnić bezpieczeństwo dla użytkowników - kierowców oraz pieszych – dodaje Marek Kwiatkowski.

[email protected] fot. (olsz)

Czytaj też Na tej drogowej minie można rozerwać zawieszenie. Saper potrzebny od zaraz[FOTO] 

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony kolejny przetarg. Jeżeli tym razem ceny ofert zmieszczą się w budżecie inwestycji, to  - jak deklaruje starosta - za dwa, trzy miesiące kierowcy powinni korzystać z wyremontowanego mostu, który na czas robót zostanie prawdopodobnie zamknięty dla samochodów. Zapewnione będzie jedynie przejście dla pieszych. 

[email protected] fot. czytelnikDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)