Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/07/2020 - 08:45

Jak dostać pięć tysięcy na łapanie deszczówki. Rusza program „beczka plus”

„Beczka plus” taką żartobliwą nazwę zyskał nowy, rządowy program dzięki któremu na dodatkowe pieniądze będą mogli liczyć ci, którzy zdecydują się na „łapanie deszczu”. Dosłownie, bo chodzi o budowę przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe.

Nawet 5 tysięcy złotych można dostać z rządowego programu „Moja woda”, potocznie nazywanego też „beczką plus”, który wystartował z początkiem lipca. Chodzi o możliwość dofinansowania do instalacji służącej do wyłapywania deszczówki. Wszystko po to, żeby łagodzić w Polsce skutki suszy.

Czytaj też Do kiedy ZUS będzie wypłacać zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa? 

Wedle szacunków ministerstwa klimatu przeznaczona na realizację programu kwota 100 mln złotych pozwoli na sfinansowanie aż 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji.

Dzięki tym zbiornikom około milion metrów sześciennych wody rocznie zostanie zatrzymanych na prywatnych działkach, a więc nie tylko przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego, ale pozostanie do dyspozycji właścicieli - tłumaczy wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

- Namawiam do skorzystania z tej możliwości, gdyż mieszkańcy Małopolski borykają się zarówno z gwałtownymi powodziami, co obserwowaliśmy przed kilkoma dniami na przykład w Łapanowie, jak i z problemem suszy po coraz łagodniejszych zimach – dodaje Urynowicz.

Jak informuje resort klimatu, dofinansowanie obejmuje zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na działkach prywatnych. Dotację można przeznaczyć na przykład na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Czytaj też Zamiast "sądeczanki" na otarcie łez zbudują drugi łącznik brzeski z A4

Ministerstwo doprecyzowało, że pieniądze z programu będą przysługiwały dla nadziemnych otwartych zbiorników retencyjnych od dwóch tysięcy litrów pojemności (powyżej 2 m sześc.) W przypadku nadziemnych zamkniętych będzie to powyżej 1 tys. litrów, a tych podziemnych od 2 tys. litrów.

W Małopolsce operatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Zapoznaj się dokładnie z regulaminem programu zamieszczonym poniżej TUTAJ

Pobierz formularz wniosku zamieszony TUTAJ. 

[email protected] fot.archiwum






Dziękujemy za przesłanie błędu