Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
14/01/2019 - 16:25

Jak to jest z tą pracą na Sądecczyźnie? Kobiety ciągle mają pod górkę

Na koniec listopada ubiegłego roku w powiatowym pośredniaku zarejestrowanych było 6,1 tysięcy bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 8 procent, podczas gdy w Nowym Sączu utrzymywała się na poziomie 3,2 procent. Wśród bezrobotnych w powiecie blisko 68 proc. stanowiły kobiety. Skoro mówi się o rynku pracownika, to dlaczego są kłopoty z ich zatrudnieniem?

- Dla kobiet brakuje ofert pracy zgodnych z ich oczekiwaniami – wyjaśnia Teresa Klimek - dyrektor sądeckiego Powiatowego Urzędu Pracy- Często podejmują więc krótkotrwałe zatrudnienie w charakterze sprzedawcy i szukają ofert zgodnych z ich kwalifikacjami.

Czytaj też Na Ukrainie jest wojna ale biznes to biznes. Także dla sądeckich przedsiębiorców 

Jakie są inne dane? W 2018 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się 9660 osób bezrobotnych. Z ewidencji wyrejestrowano natomiast 9967 osób. Głównym powodem - jak wyjaśnia Klimek - było podjęcie pracy (blisko 58 proc.) oraz niepotwierdzenie gotowości do podjęcia pracy (13 procent).

Z bezrobociem  na terenie Sądecczyzny będzie się teraz zmagać nowa Powiatowa Rada Rynku Pracy. Na jej szefa został wybrany wicestarosta Antoni Koszyk.

Starosta Marek Kwiatkowski wręczył też nominacje wiceprzewodniczącym oraz członkom Rady. Są wśród nich między innymi samorządowcy, przedstawiciele biznesu, małych i średnich przedsiębiorstw, uczelni, organizacji związkowych i pozarządowych. Swoim doświadczeniem i wiedzą wspierają działania związane z poprawą sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Czytaj też Zawody na topie. Kogo na pniu chcą brać do roboty w Nowym Sączu 

Na swoim pierwszym posiedzeniu Rada przyjęła między innymi  zasady i kryteria realizacji programów rynku pracy na rok 2019, został omówiony plan szkoleń osób bezrobotnych, dyskutowano też o podziale środków z Funduszu Pracy na finansowanie programów promocji zatrudnienia.

Oprac. Jm Źródło:  Starostwo Powiatowe w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu