Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/10/2021 - 10:45

Jak oni to robią? Wielkie inwestycje w małym mieście za sądecką miedzą

Mają już blok z tanimi mieszkaniami na wynajem, budują kolejny, przymierzają się też do postawienia bloku komunalnego. W centrum miasta, które wypiękniało, jest dwupoziomowy parking, a nieopodal park na dziesięciu hektarach. Niewielka Limanowa przeżywa prawdziwy inwestycyjny boom. Te osiągnięcia są imponujące. W Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za rok 2020 miasto zajęło drugie miejsce na podium. Jak oni to robią?

Niewielka Limanowa przeżywa prawdziwy inwestycyjny boom. Lista przedsięwzięć, jest po prostu imponująca. To, co nie udaje się w innych miastach, u nich idzie jak z płatka. Przykład?

W Limanowej nie oglądali się na rządowy program Mieszkanie Plus. Samorząd postawił na autorski program „Mieszkać w Limanowej” i wszedł w kooperację z Polskim Funduszem Rozwoju. To spółka, w której miasto ma 60 procent udziałów, zaś 40 procent należy do Funduszu. Pierwszy blok już stoi na osiedlu przy ulicy Fabrycznej. W pięciokondygnacyjnym budynku znajdują się dwadzieścia dwa mieszkania o powierzchni od trzydziestu pięciu, do siedemdziesięciu czterech metrów kwadratowych.

Czytaj też Osuwisko urwało wielki kawał drogi. Kierowcy skazani są na objazdy [ZDJĘCIA] 

Czytaj też Jak pani wójt nędzę zamieniła w bogactwo i obraca grubymi milionami 

Nie tylko tanie bloki na wynajem

Teraz miasto zabiera się za stawianie kolejnego bloku. To niejedyna inwestycja, do której przymierza się limanowski samorząd. Miasto wybuduje jeszcze dwa bloki komunalne przy ulicy Barczyka,  z mieszkaniami pod wynajem. Zamierza wykorzystać rządowy program,  który jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przy budowie mieszkań komunalnych można uzyskać dużą dotację, nawet do 80 procent kosztów przedsięwzięcia.

Rewitalizacja rynku

Na rewitalizację pamiętającego czasy PRL-u rynku mieszkańcy Limanowej czekali od dawna.  Po remoncie  jest nie do poznania. Zniknęła betonowa nawierzchnia, którą zastąpiły granitowe płyty.  Jest  więcej zieleni z pięknymi ławkami.  Zamiast iglaków są drzewa liściaste, które dają więcej cienia. Swoje miejsce zmieniła też fontanna. Zamiast jednej dużej  są dwie mniejsze, wyposażone w instalację światła i dźwięku. Rozbudowano też Buzodrom, w którym mieści się Centrum Informacji Turystycznej.  Koszt inwestycji to prawie 10 milionów złotych.

Dwupoziomowy parking w centrum miasta

Dzięki tej inwestycji skończyły się kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca w centrum miasta. Zlokalizowany obok bazyliki, trzypoziomowy parking  może pomieścić blisko trzysta samochodów. Na parkingu są zainstalowane cztery kasy. Przyjmują monety, banknoty i wydają resztę. Można też płacić kartą. Są też sanitariaty i  miejsce na rowery. Poziomy łączy winda i klatki schodowe. Kosz przedsięwzięcia to blisko 10 milionów złotych.

Czytaj też Co z tym biznesem miasta z wojskiem. Kiedy ruszy budowa koszar dla terytorialsów 

Rewitalizacja miejskiego parku

Tarasy nad potokiem z miejscami do leżenia, pumptrack, plac zabaw, siłownię pod chmurką, trampoliny, także boisko, ścieżka leśna z trasami widokowymi, a nawet pole golfowe. To wszystko w morzu zieleni. Taką metamorfozę przeszedł miejski park w Limanowej. Dotąd zajmował tylko dwa hektary wokół Muzeum Ziemi Limanowskiej,  teraz zyskał dodatkową powierzchnię nad brzegami potoku Jabłonieckiego.  Koszt inwestycji 16,5 mln złotych.

Budowa ronda u zbiegu ulic Piłsudskiego, Jana Pawła II, Kopernika i Kolejowej

Nowe rondo, ma położyć kres wypadkom, do jakich dochodziło na skrzyżowaniu. Inwestycja ruszyła w połowie kwietnia dzięki porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Miasto przygotowało dokumentację projektową, projekt budowlany i wykonawczy. Magistrat uzyskał też pozwolenie na budowę, nabył nieruchomości i przeprowadził postępowanie przetargowe.  Koszt przedsięwzięcia , które ma być gotowe w połowie listopada to blisko 3,7 mln złotych.

Czytaj też Tajemnice wielkiego biznesu. Wieża widokowa i stok narciarski w Krynicy

Nowoczesny dworzec autobusowy

W kolejce jest już kolejna inwestycja. Niebawem pobliżu skrzyżowania ulic Kopernika, Targowej i Źródlanej stanie nowoczesny dworzec autobusowy.

Na razie można go zobaczyć na wizualizacji. To budynek z przeszkloną elewacją,  otwarty na plac manewrowy i stanowiska autobusowe. Wewnątrz dworca będzie hol, poczekalnia, pomieszczenia sanitarno-higieniczne, pomieszczenia techniczne, także pokój zabaw dla dzieci, bar z zapleczem i toalety. Planowana powierzchnia zabudowy to blisko 168 metrów kwadratowych, łączna kubatura 1347 metrów sześciennych. Koszt inwestycji to ponad 1,6 mln złotych. Zakończenie inwestycji planujemy na koniec czerwca przyszłego roku

Limanowa inwestuje też w miejską komunikację. Za ponad 5 milionów złotych samorząd kupił w kwietniu pięć ekologicznych, niskopodłogowych autobusów.  To nie wszystko. Teraz w mieście montowane są fotowoltaiczne wiaty przystankowe wyposażone w system informacji pasażerskiej i system poboru opłat. W sumie będzie ich dwadzieścia dziewięć.jagienka.michalik@sadeczanin.info Fot. UM Limanowa







Dziękujemy za przesłanie błędu