Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
15/07/2019 - 09:30

To jak proteza? Zamiast „sądeczanki” budują chodniki na drodze krajowej 75

Na krętej i wąskiej drodze do Brzeska giną nie tylko kierowcy. Pod kołami samochodów giną też piesi. Bezpieczeństwo poprawiłaby „Sądeczanka”, której nie można wybudować, bo ciągle nie ma ostatecznego wariantu nowej trasy. Zamiast tego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad buduje chodniki.

Mieszkańcy miejscowości Czchów, Tymowa i Jurków już mogą korzystać z nowych chodników wzdłuż drogi krajowej nr 75, na odcinku pomiędzy Brzeskiem i Nowym Sączem – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która na razie milczy na temat wyboru ostatecznego wariantu budowy szybkiego skomunikowania Sądecczyzny z autostradą A4.

- Zamiast budowy nowej drogi, mamy remonty i coraz dłuższą podróż– skarży się mieszkanka Krakowa, która z małymi dziećmi  jeździ tą trasą do rodziców do Nowego Sącza i tak jak inni kierowcy często stoi w korkach.  

czytaj też Rozmowa dnia: pospolite ruszenie w sprawie drogi do Brzeska z dwoma tunelami

Ale nie ma rady. Kierowcy muszą zacisnąć zęby. Trwa jeszcze budowa chodników na odcinku DK75 Uszew – Zawada Uszewska.

- Budujemy chodniki o długości ponad kilometra, kanał technologiczny i kanalizację deszczowa -wyjaśnia Iwona Mikrut, rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji. - Będzie też remont istniejących zjazdów zlokalizowanych wzdłuż chodnika, przedłużenie istniejącego przepustu okularowego wraz z wykonaniem ścianki czołowej. Umocnione zostanie także dno i skarpa rowu, a drugi przepust okularowy będzie przebudowany.

Zakończenie robót zaplanowano na koniec sierpnia, ale w kolejce są też inne inwestycje. - Wzdłuż dróg krajowych Małopolski postanie w tym roku 25,5 km chodników, czyli o ponad 4 km więcej, niż roku 2018 i ponad dwa razy więcej, niż w roku 2014 – dodaje rzeczniczka.  

czytaj tez Gdzie za dwanaście milionów chcą przerobić stary most na nowy  

Na odcinku DK75 Tymowa –Jurków -Czchów wybudowano blisko 1,6 km chodników, co kosztowało ponad 2,3 mln zł. Oprócz chodników wyremontowano rowy odprowadzające wody opadowe i zjazdy wzdłuż chodnika.Trwa także budowa chodników we Frycowej, Łabowej i Nowej Wsi. W sumie, miejscowościach położonych przy DK75 na rok 2019 zaplanowano budowę 5,3 km chodników.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot GDDKiADziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog