Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
02/04/2024 - 11:25

Jak śmierć obniżyła w sądeckim ZUS emerytury. Teraz liczą je po nowemu

Iść na zasłużoną emeryturę czy pracować nadal na etacie. Taki dylemat mają sześćdziesięciolatkowie. Decyzja zależy od tego jaka będzie wysokość uposażenia po zakończeniu zawodowej aktywności. Ma na to wpływ nie tylko zgromadzony przez seniora kapitał emerytalny. To także ilość odprowadzonych do ZUS składek i kapitał początkowy. Pod uwagę trzeba brać również inne czynniki, takie jak terminy waloryzacji składek i emerytur oraz tak zwane tablice dalszego trwania życia czyli statystyczny szacunek jak długo można jeszcze pożyć przy osiągnięciu określonego wieku. Główny Urząd Statystyczny ogłasza je co roku z początkiem kwietnia.

GUS opublikował nową tablicę trwania życia

 To wyliczony w oparciu o dane o śmiertelności za 2023 rok statystyczny szacunek jak długo można jeszcze pożyć przy osiągnięciu określonego wieku. W ubiegłym roku było 408 tys. zgonów, czyli mniej o 39 tys. niż w 2022 roku.

- Można powiedzieć, że pod względem liczby zgonów dopiero teraz ostatecznie wyszliśmy z pandemii. Statystyki wróciły do stanu przedpandemicznego, z 2019 roku, kiedy również zmarło 408 tys. osób – komentuje te dane Anna Szaniawska z biura prasowego regionalnego oddziału ZUS i wyjaśnia, że tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

- Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym. Polega na podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik i mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa – tłumaczy rzeczniczka.

- Ci, którzy osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdy przyznaje emeryturę, zawsze sprawdza, czy korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku, czy ta, która obowiązywała, gdy ubezpieczony ukończył swój wiek emerytalny – i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich – uspokaja Szaniawska.

Od kwietnia ZUS korzysta z nowej tablicy trwania życia GUS obliczając wysokość nowo przyznawanych emerytur. Powoduje ona obliczenie świadczenia dla 60-latka niższego o 3,7 proc., a dla osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Czytaj też Zapowiedzi stały się faktem. Tyle trzeba zapłacić za przejazd autostradą A4 

Jak wyglądają wyliczenia na konkretnym przykładzie?

 60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2649,51 zł, czyli mniejszej o około 103 zł.  Dlaczego? Bo kapitał zostanie podzielony przez 264,2 zamiast 254,3 miesięcy.

65-latek z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 3197,81 zł, czyli mniejszej o około 136 zł, ponieważ kapitał zostanie podzielony przez 218,9 zamiast 210 miesięcy.

Tablica powoduje także obliczenie emerytury niższej niż przed pandemią o 1,0 proc. dla 60-latki oraz 0,7 proc. dla 65-latka. W rezultacie 60-letnia kobieta z kapitałem 500 tys. zł może otrzymać mniej o ok. 27 zł niż na podstawie tablicy z 2020 r. (kapitał dzielony przez 264,2 zamiast 261,5 miesięcy), a 65-letni mężczyzna z tym samym kapitałem – mniej o ok. 19 zł (kapitał dzielony przez 218,9 zamiast 217,6 miesięcy).

- Nowe tablice nie dotyczą tych, którzy już przeszli na emeryturę. Nie ma sensu, aby składali wniosek o przeliczenie emerytury tylko z powodu statystycznego szacunku  tego, jak długo można jeszcze pożyć przy osiągnięciu określonego wieku – mówi  Anna Szaniawska.

Czytaj też Koniec zerowego VAT na żywność. Tak wygląda cenowy szok dla domowych budżetów

Przeliczyć emeryturę można w ściśle określonych sytuacjach

Na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może on je doliczyć do świadczenia. Jednak najnowsza tablica zostanie wykorzystana wyłącznie dla dodatkowych składek, a nie dla całego świadczenia.

Zgodnie z nowymi tablicami GUS wzrost dalszego trwania życia nastąpił we wszystkich grupach wiekowych. Osoba w wieku 30 lat będzie żyła dłużej o: 12,7 miesiąca, 60-latek o 9,9 miesiąca, a 80-latek o 6,1 miesiąca niż wskazywały statystki w roku ubiegłym. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu