Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
31/10/2020 - 07:40

Jak stworzyć i zapamiętać bezpieczne hasło?

Wykorzystanie imion zwierzaków lub daty ważnej rocznicy, stosowanie tego samego hasła do różnych witryn, za mała ilość liter - to najczęstsze błędy internautów. Każde hasło powinno być unikatowe, zawierać znaki specjalne, być długie i nieoczywiste. Podpowiadamy, jak je stworzyć.

Zdjęcie ilustracyjne

Silne hasło – czyli jakie?

Zbyt słabe hasła są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Większość naruszeń wynika ze słabych lub skradzionych haseł, dlatego tak ważne jest poświęcenie kilku chwil na ich wymyślenie. Idealne hasło powinno składać się z minimum 8 znaków (najlepiej 12-14), małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych lub kombinacji słów.

Jednym z niezłych sposobów jest wybranie znanej sobie frazy, a następnie zamiana  niektórych liter na znaki specjalne. Na przykład zdanie „Od jutra będę biegać” zapisać można jako „0d%jutr@bedeb!eg@c”. Zapisywanie gotowego hasła w pliku na pulpicie nie jest najlepszym pomysłem – nawet początkujący haker łatwo odnajdzie taki dokument. Jeśli jest taka konieczność, z dwojga złego lepiej już zapisać wskazówkę do logowania w klasycznym notesie papierowym, trzymanym w bezpiecznym miejscu.

W razie podejrzenia, że hasło mogło zostać złamane, trzeba jak najszybciej skorzystać z funkcji zmiany hasła wraz z wylogowaniem ze wszystkich urządzeń. Warto też zmieniać hasła raz na jakiś czas, zwłaszcza do mediów społecznościowych i bankowości internetowej. Tymczasem z sondaży wynika, że ponad 70% Polaków nigdy nie zmieniało hasła do swojego konta bankowego.

Generatory haseł, VPN i uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Zapamiętanie wielu długich i skomplikowanych haseł to nie lada wyzwanie. Świetną pomocą okazać się mogą dostępne w sieci generatory haseł. Są to specjalne programy, które tworzą niemożliwe właściwie do złamania hasła, np.: „eBXblK!6Vd9q|!%q>”, a następnie zapisują je w systemie. Użytkownik musi pamiętać zatem tylko jedno hasło główne, a generator sam wprowadzi informacje do logowania w poszczególnych witrynach.

Zwłaszcza podczas korzystania z publicznego WiFi w kawiarni czy na lotnisku, wpisywanie hasła i loginu wiąże się ze szczególnych ryzykiem przechwycenia informacji przez hakerów. Warto aktywować VPN - usługę, która wirtualnie zmienia adres IP telefonu czy laptopa, czyniąc je niewidocznymi dla osób postronnych. Coraz więcej sprawdzonych generatorów haseł nawiązuje bezpośrednią współpracę z dostawcami VPN, jak na przykład LastPass i ExpressVPN, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo dobrać cały gotowy zestaw usług.

Dla pełni bezpieczeństwa, ostatni krok to włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. W praktyce polega to na podwójnej weryfikacji podczas logowania. Użytkownik poza wpisaniem hasła, musi dokonać dodatkowego uwierzytelnienia – na przykład wpisać jednorazowy kod wysyłany SMSem lub mailem. Większość portali, takich jak Facebook czy bankowość internetowa, posiada tę funkcję w swoich ustawieniach.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu