Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
22/02/2018 - 13:00

Jak szybko wydrzeć sądeckiemu fiskusowi zwrot podatku?

W sądeckiej skarbówce zaczął się sezon na PIT-y , ale ruch na razie jest niewielki. Ot, taka nasza polska przypadłość. Wszystko zostawiamy na ostatnią chwilę. Tymczasem im szybciej rozliczymy się z fiskusem, tym szybciej o ile nam się to należy, otrzymamy zwrot podatku

- Odsuwanie od siebie przykrego obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym niczego nie zmieni - i tak trzeba to zrobić- mówi  mieszkanka Nowego Sącza, która postanowiła nie zwlekać i już teraz składa swoje zeznanie podatkowe. - Nie ma teraz kolejek. Potem w kwietniu jest ścisk, długo się czeka i wszyscy się denerwują. A po co, kiedy można przyjść wcześniej.  

Czytaj też Fiskus już czeka. Jakie są najważniejsze zmiany w podatkach na 2018 rok?

,Jednak nie wszyscy wychodzą z takiego założenia i nie kwapią się do rozliczenia się z fiskusem. Na razie ruch w sądeckiej skarbówce jest niewielki. 

- Jak na razie na 120 tys. spodziewanych deklaracji podatkowych wpłynęło ponad  20 tys. - mówi naczelnik sadeckiego urzędu skarbowego Zbigniew Majka. W porównaniu z rokiem ubiegłym to znacznie więcej. Powoli, ale jednak zmienia się ten  nawyk  zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę.

- Najlepszy czas na złożenie PIT-a  to styczeń i luty. Najlepiej zrobić to online, bo wiadomo, że papierowe deklaracje trzeba dopiero wprowadzić do systemu - dodaje Majka

Czytaj też Sądecka skarbówka namierzyła oszustów podatkowych? Urosły wpływy z VAT

Praktyka dowodzi, że ci, którzy składali e-deklaracje w styczniu, otrzymywali zwrot podatku najszybciej, średnio po 23 dniach. Zbadała to Firma e-file, producent znanego programu do rozliczeń PIT-ów online.

W lutym czas oczekiwania na zwrot podatku wynosił średnio 26 dni, a spóźnialscy, którzy złożyli rozliczenie w kwietniu, czekali nawet 52 dni - przytacza wyniki badań Polskie Radio. Mimo ustawowego terminu do 90 dni na zwrot podatku, urzędy skarbowe  dobrze radziły sobie z wypłatą należności w terminach zdecydowanie krótszych, niż określają to przepisy.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI