Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/09/2020 - 08:00

Jak technologie Sądeckich Wodociągów chronią przed koronawirusem

Prosta czynność higieniczna jak mycie rąk stała się w ciągu ostatniego pół roku niezwykle ważna w walce z otaczającym nas wirusem. Aby jednak woda była bezpieczna – bez wirusów i bakterii – musi dopłynąć do nas z pewnego źródła. A zanim trafi do naszych kranów musi zostać odpowiednio przygotowana – ozonowana, poddana promieniowaniu lampy UV i na koniec delikatnie chlorowana, dla jej zabezpieczenia w sieci. To właśnie zastosowanie nowych technologii daje pewność jej jakości.

– Klienci, szczególnie w ostatnim czasie, pytają o jakość naszej wody. Odpowiadam, że mogą czuć się całkowicie bezpiecznie-  mówi Tadeusz Frączek, prezes zarządu Sądeckich Wodociągów Mamy zaawansowane rozwiązania technologiczne zastosowane do jej uzdatniania oraz prowadzimy ciągły monitoring i kontrolę wody w sieci. To właśnie zastosowanie nowych technologii daje pewność jej jakości.

Jak dodaje Frączek, poziom zabezpieczeń wzrósł jeszcze po ostatnich unijnych inwestycjach, dlatego przykładowo w zakładzie uzdatniania wody w Starym Sączu parametry wody są widoczne on-line, na każdym etapie jej uzdatniania. Zanim woda wypłynie do Klientów przechodzi przez lampę UV, która całkowicie eliminuje z wody bakterie i wirusy, a nawet mogący wystąpić w niej COVID-19. Dodatkowo dla zabezpieczenia jej jakości w sieci stosuje się chlor gazowy. 

W samej sieci wodę kontroluje się w kilkunastu miejscach. Pracownicy akredytowanego laboratorium pobierają próbki na końcówkach sieci, czyli w miejscach najdalej oddalonych od zakładów uzdatniania wody. Dzięki śladowym ilościom chloru i tam woda jest w pełni bezpieczna do spożycia. Potwierdzają to regularnie prowadzone badania.

Jak informuje spółka, do marca tego roku większość osób kontaktujących się z Sądeckimi Wodociągami robiła to osobiście – około 70 procent, natomiast około 30 procent załatwiało swoje sprawy telefonicznie lub za pomocą usługi e-BOK.

- Dziś te proporcje się odwróciły. Świadczy to o tym, że spółka podjęła dobrą decyzję inwestując w nowe technologie w zakresie obsługi klienta. Dodatkowo w okresie trwającej pandemii elektroniczny kontakt zyskuje nowy, bezpieczny wymiar – tłumaczy Małgorzata Cygnarowicz z działu marketingu w spółce.

- Dlatego warto założyć e-BOK. Dzięki tej usłudze można zyskać szybki dostęp do informacji związanych z rozliczeniami, elektroniczne płatności, bieżące informacje o awariach i planowych włączeniach wody, powiadomienie o ewentualnym wycieku w instalacji wewnętrznej (dotyczy klientów, którzy mają nakładkę radiową na wodomierzu). Dodatkowo w zakładce „sprawy” można wybrać opcję miesięcznych (zamiast kwartalnych) rozliczeń
z przedsiębiorstwem – dodaje Cygnarowicz.  

Nowe technologie są dziś naszym sprzymierzeńcem, dlatego warto z nich korzystać. Jest to ważne szczególnie dziś, kiedy pomagają nam chronić nasze zdrowie i dają bezpieczeństwo. 

Fot. Urządzenie służące do pomiaru chloru wolnego w wodzie czystej w zakładzie uzdatniania wody w Starym Sączu. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. ([email protected])

akcja partnerska







Dziękujemy za przesłanie błędu