Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
03/12/2021 - 12:50

Jakie podatki wzrosły w Piwnicznej-Zdroju? Wszystkie

Już w listopadzie piwniczańscy radni podjęli bardzo istotne dla portfeli mieszkańców uchwały o wymiarze podatków, które będą obowiązywać na terenie samorządu w 2022 roku. Wzrosły nie tylko podatki od nieruchomości, ale również od środków transportowych. O ile? Nie jak proponowano w projekcie uchwały o 5 procent, tylko o 3,6.

Jakie podatki wzrosły w Piwnicznej-Zdroju? Wszystkie

Przypomnijmy na wstępie, że zgodnie z prawem samorządy mają prawo co roku podnosić stawki podatków, by uwzględnić kolejne stopy inflacji. W tamtym roku, choć inflacja sięgnęła aż 3,9 procent, burmistrz Dariusz Chorużyk wniósł o zdjęcie z porządku obrad uchwały dotyczącej podatku od nieruchomości. Stawki zostały na dotychczasowym poziomie. W tym roku – w ślad za inflacją – podatkowe zobowiązania mieszkańców jednak już zostały podniesienie. W uzasadnieniu uchwały była informacja, że stopa inflacji przyjęta przez Ministerstwo Finansów tym razem, to 3,6 procent i taką właśnie podwyżkę uchwalili radni choć w planach była podwyżka o 5 procent.

Ostatecznie radni jednak radni odrzucili ten pomysł. O 3,6 procent, zamiast o 5 jak w projekcie uchwały, wzrosną też podatki od środków transportowych.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: chcieli ciąć pensję burmistrzowi, ale zrejterowali

- Ja wiem, że nadal sytuacja związana z kryzysem spowodowanym pandemią nie jest łatwa i z jednej strony chciałbym jakoś mieszkańcom pomóc, ale z drugiej strony, jako burmistrz, muszę dbać o interes gminy. Dlatego decyzja mogła być tylko jedna podnośmy podatki, ale tylko o stopę inflacji. Gdybyśmy drugi rok z rzędu nie uwzględnili w ustalaniu wymiaru podatków tego czynnika, to Regionalna Izba Obrachunkowa mogłaby „zausterkować” nam cały budżet – podkreśla burmistrz Dariusz Chorużyk.

Przypomina też, że choćby w Starym Sączu czy w Kamionce Wielkiej podatki wzrosły dwukrotnie więcej – w Kamionce Wielkiej nawet o 8 procent, bo samorządy zsumowały wskaźniki inflacyjne z dwóch lat.

- Podejmowanie decyzji i podwyżkach nigdy nie są łatwe, ale chciałbym mieszkańcom przypomnieć, że nawet jeśli gminie udaje się pozyskać na inwestycje środki z zewnątrz, to zawsze musimy pamiętać o konieczności zabezpieczenia wkładu własnego i jako gmina musimy się, dla naszego bezpieczeństwa finansowego, starać w miarę możliwości robić to tylko w oparciu o nasze wpływy, czyli wpływy między innymi z podatków – dodaje samorządowiec.

Zobacz też: Zostań św. Mikołajem! Już pora na charytatywny bieg w Piwnicznej

- Podatki od środków transportowych, te najistotniejsze dla naszych przedsiębiorców, które też w zeszłym roku pozostawiliśmy na dotychczasowym poziomie, w tym roku ponieśliśmy, podobnie jak podatki od nieruchomości, tylko o 3,6 procent inflacji. A i tak mamy je korzystniejsze do prowadzenia i zakładania biznesu niż nasi sąsiedzi – podsumowuje szef piwniczańskiego samorządu. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu