Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
25/04/2018 - 18:10

To już ostatni dzwonek na rozliczenie PiT-u. Co grozi spóźnialskim?

Jeszcze, rzutem na taśmę, można rozliczyć się z fiskusem. To ostanie dni składania zeznań podatkowych. Na finiszu rozliczania PIT-ów sadecka skarbówka będzie pracować dłużej

Kto jeszcze nie złożył swojego zeznania podatkowego ma na to  jeszcze tylko trzy dni. 26 i 27 kwietnia czyli w czwartek i piątek Urząd Skarbowy w Nowym Sączu będzie otwarty  dłużej od 7.15 do godziny 18.

- Dodatkowo, w poniedziałek 30 kwietnia 2018 zostaną wydłużone godziny pracy punktu kasowego w Urzędzie , obsługiwanego przez Bank Łącki. Będzie otwarty w tym dniu do godziny 17 - informuje sądecka skarbówka.

Czytaj też Jak szybko wydrzeć sądeckiemu fiskusowi zwrot podatku?

Zeznanie można także przesłać za pośrednictwem poczty, gdzie decydująca jest data stempla pocztowego. Do północy można także wypełnić i przesłać PIT za pośrednictwem systemu e-deklaracje oraz Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. 

Co grozi spóźnialskim?

W przypadku gdy zaległy podatek nie przekracza 10 tys zł (pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia) w grę wchodzi wykroczenie skarbowe. Wtedy kara będzie wynosić minimum 200 zł (na tym zazwyczaj się kończy) Maksymalnie można tu dostać jednak nawet 40 tys. zł kary.

W przypadku jeśli ktoś nie złoży np. deklaracji PIT36 i nie zapłaci podatku przekraczającego 10 tys. zł zaczyna się już mowa o przestępstwie. Kara za coś takiego zaczyna się od 666,60 złotych a kończy na prawie 20 mln zł. 

Czytaj też O czym donoszą w donosach do urzędu skarbowego sądeczanie. Czy fiskus robi z tego użytek?

Jeśli ktoś znalazł się w takiej sytuacji, trzeba jak najszybciej napisać do urzędu skarbowego wyrażając tzw. czynny żal.  Czyli zawiadomić skarbówkę, że nie złożyło się PIT-a w ustawowym terminie i podać powód tego niedopatrzenia (np. kłopoty zdrowotne) oraz oczywiście poinformować, że zeznanie się złożyło, a podatek zapłaciło.

[email protected] fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI