Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
27/11/2023 - 01:55

To już pewne: będą emerytury bez podatku i wdowia renta. Wprowadzi je stary, albo nowy rząd

Mateusz Morawiecki, który formuje w tej chwili rząd, by przed nowym Sejmem ubiegać się o wotum zaufania zadeklarował dzisiaj, w poniedziałek 20 listopada, że jego nowy rząd wprowadzi w życie część postulatów, z jakimi do wyborów szła opozycja. Dotyczy to przede wszystkim emerytur zwolnionych z podatku oraz nowego świadczenia z ZUS dla wdów i wdowców.

Rząd, który aktualnie sprawuje władzę mimo poddania się do dymisji przygotował projekty ustaw zamrażających ceny energii elektrycznej na 2024 rok oraz wydłużających stosowanie zerowej stawki VAT na żywność.

Emerytura bez podatku

Emeryci nie będą płacić podatku od emerytur na jeden z dwóch sposobów, które nowy rząd Mateusza Morawieckiego gotów jest wprowadzić.

Pierwsze to wolna od podatku byłaby emerytura do wysokości płacy minimalnej – czyli 4 242 zł od stycznia i 4300 zł od lipca 2024 r.

Drugie rozwiązanie to emerytura wolna od PIT w wysokości do 6 tys. zł.

Nowy rząd, który ewentualnie stworzy koalicja, nie przewiduje zwolnienia emerytury z podatku w ramach specjalnego przepisu, ale przez podwyższenie dla wszystkich – w tym i emerytów – kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. zł.

Wdowia renta – nowe świadczenie z ZUS

Dodatkowa emerytura dla wdowy lub wdowca, to nowe świadczenie z ZUS obiecane przez ewentualny rząd koalicyjny.

Założenia zapisane są w projekcie ustawy, który jeszcze do Sejmu poprzedniej kadencji złożyła opozycja i który prawdopodobnie będzie procedowany przez Sejm.

Zasada zawarta w obywatelskim projekcie ustawy jest prosta – wdowa lub wdowiec otrzymywać będzie nowe świadczenie, które zostanie obliczone z uwzględnieniem jednego pełnego świadczenia dotychczasowego oraz 50 proc. świadczenia drugiego.

Tak zsumowane świadczenia dadzą nową emeryturę dla wdowy lub wdowca, z jednym tylko ograniczeniem – nie może być ona wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury.

Aktualnie przeciętna emerytura wynosi 2 545 złotych, co oznacza że obecnie maksymalne nowe świadczenie dla wdowy lub wdowca wyniosłoby 7 635 złotych. Po waloryzacji emerytur, która nastąpi od 1 marca 2024 r. z pewnością przeciętna emerytura wzrośnie, podniesie się tym samy maksymalna wysokość emerytury wdowy i wdowca, zbliżając się według aktualnych prognoz do granic 8,3-8,5 tys. zł.

Mateusz Morawiecki zadeklarował w poniedziałek, że jeśli stworzy rząd i ten uzyska wotum zaufania w Sejmie, to wdowią rentę z ZUS także wprowadzi.

Dodatkowo nowy rząd miałby wdrożyć Kartę Seniora, wzorowaną na aktualnie obowiązującej Karcie Dużej Rodziny. Obiecany jest też dodatkowy roczny – płatny urlop dla rodziców małych dzieci.   ([email protected]) fot. tookapic/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu