Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
28/11/2022 - 07:40

Już wiadomo jak zamrożą ceny gazu. Jakie rachunki od nowego roku, komu dopłacą?

Jeszcze tylko nieco ponad miesiąc i przyjdzie koniec obniżonych stawek VAT na gaz. Jakie będziemy płacić rachunki od stycznia? Rząd znowu rzuca koło ratunkowe i przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny błękitnego w 2023 roku na poziomie z 2022 roku – podała kancelaria premiera. To oznacza cenę na poziomie około 200 zł za megawatogodzinę. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej.

Ile zapłacimy za gaz z nadejściem stycznia? Wedle rządowego projektu ustawy, która już wpłynęła do Sejmu, dla gospodarstw domowych ceny gazu i usług dystrybucji nie wzrosną w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022.  Dla przedsiębiorstw energetycznych wprowadzone zostaną rekompensaty.

Taka cena, zakłada rządowy dokument, będzie dotyczyła tych wszystkich, którzy  korzystają z ochrony taryfowej. Chodzi między innymi  o gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także domy opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, uczelnie szkoły, przedszkola, żłobki czy organizacje pozarządowe. Zamrożona taryfa będzie dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy.

Zobacz też Jaki jest roczny koszt ogrzewania domu gazem

Kto dostanie dopłaty do rachunków

Projekt ustawy zakłada też,  że najbardziej wrażliwym odbiorcom gazu, używającym paliwa  do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Będzie tu obowiązywało kryterium dochodowe, 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł na członka rodziny w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

czytaj też Będą dopłaty do fotowoltaiki po nowemu. Ile pieniędzy można dostać na prąd ze słońca?

Cena gazu na światowych rynkach spada

Wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany wcześniej o to, jakie koszty dla budżetu państwa może przynieść zamrożenie cen gazu powiedział, że bezie mniejszy niż pierwotnie planowano i nie przekroczy 30 miliardów złotych związku z tym, ze cena gazu na światowych rynkach spadła.

czytaj też Dają ponad sto tysięcy na docieplenie domu! Jak się dobrać do tej wielkiej kasy

Ceny błękitnego paliwa w Europie mogą być jeszcze niższe bo Komisja Europejska mimo wcześniejszych oporów zaproponowała projekt przepisów dotyczących limitów cenowych za gaz. Maksymalna stawka ma wynieść 275 euro za megawatogodzinę. O ustalanie limitów zabiegało piętnaście  unijnych krajów, w tym Polska.

Jak płacić mniej za prąd? Czytaj na następnej stronie:Dziękujemy za przesłanie błędu