Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
14/12/2014 - 08:00

Kamianna: Czy zabraknie miodu z sądeckich pasiek?

Niesprzyjająca aura tej wiosny i lata sprawiła, że zbiory miodu były znacznie mniejsze niż planowali pszczelarze. Zastanawiają się oni czy wystarczy im miodu do przyszłorocznych zbiorów.
- Sezon był bardzo kiepski, zebrałem tylko trochę miodu rzepakowego i wielokwiatowego - mówi Jacek Nowak z Pasieki Brać w Kamiannej (gmina Łabowa).

- W ofercie mam obecnie miód zeszłoroczny. Mam nadzieję, że wystarczy go do następnego sezonu.

Na kłopoty złożyła się deszczowa wiosna i lato. Ze względu na częste opady i niską temperaturę, nie były to dobre plony. Do tego doszły choroby pszczół. Ostatni tak zły sezon był w 2010 roku.

- Na szczęście sezon turystyczny był udany i to pozwala nam wyjść na swoje - dodaje pszczelarz. - Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Galeria świętego Ambrożego, prawdopodobnie jedyna tego typu w kraju. Eksponaty do niej przekazał Józef Różański, miłośnik pszczelarstwa i założyciel sławnej pasieki Skansen Pszczelarski - "Pasieka pod Lasem" w Spytkowicach w której zgromadził ponad 200 eksponatów prac artystycznych przedstawiających patrona pszczelarzy świętego Ambrożego.

(Rob)
Fot. Rob
 


Dziękujemy za przesłanie błędu