Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
28/03/2015 - 10:28

Kamianna: Miodu w tym roku nie powinno zabraknąć

Zima w tym roku była łagodna, przeszła we wczesną wiosnę i pszczoły już wzięły się do pracy. Zapowiada się udane miodobranie.
Pszczelarze mają nadzieję, że tegoroczny rok będzie lepszy od poprzedniego, kiedy to kapryśna aura spowodowała duże straty w pasiekach i w związku tym zbiory miodu były znacznie mniejsze niż planowali pszczelarze. Praktycznie nie było miodu spadziowego. Na kłopoty złożyła się deszczowa wiosna i lato w ubiegłym roku. Ze względu na częste opady i niską temperaturę, nie były to dobre plony. Do tego doszły choroby pszczół. Ostatni tak zły sezon był w 2010 roku. Na szczęście prognozy na ten rok są optymistyczne.

- Pszczoły poczuły wiosnę i wzięły się do pracy - wyjaśnia Jacek Nowak z Pasieki "Barć" w Kamiannej (gmina Łabowa). - Jako że, tegoroczna zima była w miarę normalna, zimowla pszczół przebiegła poprawnie, przeżyły one dobrze tę porę roku i jeżeli na koniec kwietnia kondycja pszczół będzie dobra to należy być dobrej myśli.

Jak mówi Jacek Nowak ostrożnie można prognozować dobry rok z miodobraniem. To jaki będzie i czy miodu w tym roku miodu nie zabraknie na pewno będziemy wiedzieli pod koniec sierpnia.

(Rob)
Fot. Pasieka "Barć"

 


Dziękujemy za przesłanie błędu