Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
05/02/2019 - 11:40

Kamionka Wielka: gdzie wywozić graty, skoro punktu zbiórki wciąż nie ma

Ponad dwa razy więcej niż zakładał kosztorys, zażądał jedyny oferent, zainteresowany wybudowaniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Kamionki Wielkiej. Co dalej?

Zobacz też: Kamionka Wielka: tak się nie da jeździć - wójt zdyscyplinował drogowców

Jeszcze w grudniu 2018 roku – w ślad za ogłoszonym przez gminę przetargiem – donosiliśmy, że jeśli procedury przetargowe pójdą zgodnie z harmonogramem, to już na koniec przyszłego roku w gminie będzie funkcjonował Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK.

Będzie on zlokalizowany na terenie Kamionki Wielkiej, bliżej granicy z Nowym Sączem. Gmina na inwestycję chce wydać nie więcej niż ok. 724 tys. zł z czego 615 tys. pochodzi z dofinansowania. Jak gwarantuje wójt Andrzej Stanek będzie to nowoczesne miejsce, atrakcyjne wizualnie, takie które w niczym nie będzie wadzić mieszkańcom gminy.

Dziś mamy gorsze wieści – gmina unieważniła przetarg. Ofertę złożył tylko jeden podmiot – konsorcjum firm FHUB „Złocki” z Kamionki Wielkiej i PPHU Bogdan Romanek ze Starego Sącza. Propozycja opiewała na 1 mln 590 tys. zł a samorząd Kamionki Wielkiej chce przeznaczyć na ten cel zaledwie 700 tys. zł.

Zobacz też: Kamionka Wielka: kiedy i za ile wywiozą Ci śmieci w 2019 roku?

Co to oznacza w praktyce? Przetarg trzeba ogłosić jeszcze raz licząc na lepsze propozycje albo – jeśli takie się nie pojawią – już myśleć o zabezpieczenie dodatkowych środków z budżetu na pokrycie różnicy mając jednocześnie cały czas na względzie terminy wynikające z dofinansowania inwestycji z RPO Województwa Małopolskiego. A to niebagatelna, kluczowa dla przedsięwzięcia kwota.

Ale finanse finansami. Skupmy się zatem na konsekwencjach dla mieszkańców. W myśl obecnie obowiązujących przepisów gdy kupujemy nową lodówkę, pralkę czy nawet akumulator samochodowy, to sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas sprzęt zużyty, właśnie przez nas wymieniany.

Zobacz też: Kamionka Wielka: wójt cięty na kominiarzy, co powołują się na wójta

Jeśli jednak chcemy tylko coś zużytego wyrzucić a nie wymienić, to albo trzeba czekać na wystawkę albo utylizować sprzęt na własną rękę szukając odbiorcy. Jeśli PSZOK powstanie tego problemu nie będzie. W gminach, na terenie których – w ślad za ustawą śmieciową – takie punkty istnieją odpady można tam odstawiać w dogodnym dla siebie terminie bez dodatkowych kosztów legitymując się jedynie dowodem, że uiszczamy opłaty za wywóz śmieci.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)