Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
07/06/2023 - 06:30

Kaucja za puszkę i butelkę coraz bliżej. Teraz zamiast oszczędzać na zbiórkach dopłacamy, ale rząd ma ustawę

Jeśli ustawy nie uchwali Sejm tej kadencji, termin wejścia w życie przepisów przesunie się nawet poza 2025 r. To oznacza kary za niewykonanie norm selektywnej zbiórki i recyklingu. Traci środowisko, dodatkowo zapłacą konsumenci. Rząd w ostatniej niemal chwili przyjął projekt ustawy, Sejm jednak mujsi szybko nad nią pracować, by uchwalić ją jeszcze przed wyborami.

Już teraz firmy ponoszą dodatkowe opłaty, bo obowiązkowe poziomy zbiórki unijna dyrektywa SUP stawia wysoko: obecnie 50 proc., w 2025 r. 70 proc., a w 2030 r. 90 proc

Za brak przepisów kaucyjnych płacimy wszyscy

Odbije się to fatalnie na środowisku, które jest zanieczyszczone opakowaniami po napojach na ogromną skalę, co potwierdzają organizatorzy licznych akcji sprzątania Ziemi, Odry, gór czy plaż. Butelki i puszki nadal będą leżeć na skwerach, parkach, ulicach i placach zabaw, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Koszty sprzątania ponosimy wszyscy – w 2017 r. Lasy Państwowe wydały 18 mln zł na usuwanie opakowań po napojach z lasów.

Z kasy podatników płacimy też Plastic Levy – opłatę za każdy kilogram niezrecyklingowanych odpadów z plastiku. Jego wysokość dla Polski wyniosła w 2021 r. prawie 1,7 mld zł, a w 2022 r. 1,73 mld zł. Wprowadzenie kaucji pozwoliłoby zaoszczędzić nawet 360 mln zł rocznie. Za tę kwotę można wybudować 36 hal sportowych wartych 10 mln zł każda lub 14 ośrodków psychiatrii dla dzieci i młodzieży, takich jak ten, który powstaje w Warszawie za 26 mln zł i dać opiekę 420 pacjentom, zbudować 2250 mieszkań komunalnych.

W innych krajach na odpadach zarabiają

Zamiast je zbierać i odzyskiwać marnujemy ich co roku 132 sztuki na głowę każdego mieszkańca, włączając w tę liczbę i niemowlęta, i staruszków. Tym sposobem wyrzucamy rocznie prawie 113 tys. ton PET, prawie 5,5 tys. ton aluminium i 98 tys. ton szkła. W związku z brakiem systemu kaucyjnego Polscy recyklerzy mają kłopot z dostateczną ilością surowca do produkcji butelek z tworzyw.

Tymczasem duże sieci same budują systemy kaucyjne, bo znają wartość recyklatu. Dzięki zasobom i infrastrukturze już zbierają surowiec, który trafia na zagraniczne rynki. Polskim producentom zostaje zakup drogiego surowca z eksportu, co lada moment przełoży się na dalsze wzrost cen napojów.

Dyrektywa SUP zakłada poziomy zbiórki opakowań z tworzyw sztucznych na poziomie 77% w 2025 r. i 90% 2029 r. Producenci napojów, którzy bez wprowadzenia systemu kaucyjnego nie mają szans osiągnąć wskazanych wartości zapłacą kary. Branża szacuje koszty braku systemu kaucyjnego na ponad 1 mld zł rocznie i już zaczynają się przygotowywać do ich płacenia. Jak? Podwyższając ceny.

Powszechny system kaucyjny to równe szanse dla wszystkich, a jego brak oznacza zamykanie małych sklepów. Jak dowodzą badania przeprowadzone w Skandynawii aż 80% konsumentów robi zakupy tam, gdzie może zwrócić opakowania. Skoro kaucja będzie funkcjonowała tylko w dużych sieciach, tam też chętniej zrobimy zakupy, co przełoży się na odpływ klientów z małych punktów handlowych.

Jest w końcu projekt ustawy

6 czerwca Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie  system kaucyjny na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Najważniejsze rozwiązania:

  • Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję.
  • Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.
  • Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu.
  • Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu