Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
01/12/2023 - 05:55

Kaucje: szykuj dodatkowe 50 groszy za każdy produkt w butelce i puszce. Pobiorą i obiecują, że zwrócą

Ustawa wprowadzająca powszechne kaucje za opakowania szklane, plastikowe i metalowe została uchwalona w tym roku. Teraz ministerstwo klimatu przygotowało projekt rozporządzenia, które określa szczegóły. Wiadomo już za co i ile zapłacimy kaucji. Nadal nie wiadomo w jakim trybie ją odzyskamy.

Kaucja, jak sama nazwa wskazuje, nie ma być dodatkowym kosztem o charakterze podatku, ale opłatą zwrotną. Na razie aktywność legislacyjna koncentruje się jednak wyłącznie na jej pobieraniu.

Kaucje za opakowania: wiemy ile i jak będą kasować. A co ze zwrotem pieniędzy?

To jest trochę tak jak z obowiązującym już systemem dobrowolnych kaucji na opakowania szklane – przy zakupie piwa najczęściej doliczają nam, ale ze zwrotem, nawet na wymianę, jest już kłopot bo nie ma systemu i nikt się nie poczuwa do zwrotu kaucji.

Z nowym systemem ma być inaczej. Każdy duży sklep o powierzchni 200 m kwadratowych musi się zorganizować i zapewnić odbiór opakowań z kaucją. Oczywiście sklepy skorzystają tu z dostępnych rozwiązań systemowych – rząd wybierze pewnie dwa lub kilka, które będą poprzez odpowiedzialne za nie firmy obiór kaucyjnych opakowań organizować. Wkrótce okaże się czy będą to wyłącznie automaty – tzw. butelkomaty czy inne urządzenia. I na ile będą one uciążliwe.

Jeśli będzie z tym kłopot jak obecnie ze szklanymi butelkami i będą one wędrowały do śmieci zamiast do systemu odzysku, pewnie jak w przypadku śmieci opłaty kaucyjne pójdą w górę.

Z praktycznego punktu widzenia, choć trzeba je dla interesów środowiska i gospodarki odzyskiwać, bez zorganizowania odpowiedniego wygodnego systemu – jak uczy dotychczasowe doświadczenie – skończy się na kaucjach zwiększających koszty zakupu.

Kaucja 50 groszy - od jakich opakowań?

Zgodnie z projektem rozporządzenia każdy produkt w jednym z następujących opakowań objęty będzie kaucją 50 groszy:

  • w butelkach szklanych o pojemności do półtora litra, ale pod warunkiem, że są one wielokrotnego użytku,
  • w opakowaniach plastikowych o pojemności do trzech litrów,
  • w puszkach metalowych o pojemności do jednego litra.

Kaucja została ujednolicona – za każde opakowanie wynosi 50 groszy. Porównując z innymi krajami, wysokość tego rodzaju opłaty jest średnia – mieści się w granicach 7-25 eurocentów, w jakich lokują się kaucje za podobne opakowania w innych krajach.

Jak widać – jest jednak pole do manewru, bo 25 eurocentów to grubo ponad złotówka. Jeśli więc okaże się, że 50 groszy jest zbyt słabą zachętą do zawracania sobie głowy oddawaniem opakowań dla zwrotu pieniędzy, można być pewnym, że wysokość kaucji pójdzie szybko w górę.    ([email protected]) fot. Skitterphoto/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu