Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/03/2023 - 18:00

Kazimierz Krok z Wysowej-Zdroju z Kasami jest od samego początku

Kazimierz Krok z Wysowej-Zdroju od roku 2011 jest skarbnikiem Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy. Ale historia tamtejszej Kasy sięga początku powstania stowarzyszenia, czyli roku 1997.

- Zmieniają sie ludzie, ale Kasy wciąż trwają - mówi Kazimierz Krok. - W obecnym zespole pracujemy od 2006 roku i jak na razie, członkowie stowarzyszenia obdarzają nas swoim zaufaniem, więc zanosi się na to, że pozostaniemy jeszcze jakiś czas, jak tylko stan zdrowia pozwoli.

Kasa w Wysowej należy do tych, średnich. Liczy 58 osób, z tym że jedynie jedna jest członkiem wspierającym. - Przyjmujemy ludzi zaufanych, z polecenie dotychczasowych członków - mówi Kazimierz Krok - i dlatego nie mamy problemów z terminowymi spłatami.

Kazimierz Krok z Wysowej-Zdroju
Zobacz też: W Niskowej trwa zjazd kół stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy

Kasa Wzajemnej Pomocy to absolutnie niezwykłe przedsięwzięcie, które istnieje nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku. Stowarzyszenie pomaga osobom, które potrzebują wsparcia finansowego, udzielając im nieoprocentowanych pożyczek. W minionym 2022 roku kapitał kas przekroczył już 2,8 mln zł, a ciągły obrót tymi środkami pozwolił na udzielenie w ubiegłym roku 1067 pożyczek o łącznej wartości 3,5 mln złotych.

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy wkroczyło już w dwudziesty szósty rok działalności. Liczy 27 kół gminnych w teren, obejmującym już nie tylko Sądecczyznę czy powiaty nowosądecki, limanowski, gorlicki, nowotarski, ale całą Małopolskę.

Do tej pory stowarzyszenie udzieliło 55 899 pożyczek na łączną wartość 91 milionów 197 tysięcy 898 złotych. Trzeba przyznać, że te liczby są naprawdę imponujące! Aktualnie w kołach gminnych Stowarzyszenia skupionych jest około 2500 członków, którzy wzajemnie pożyczają sobie pieniądze. Poniżej fragmenty regulaminu SKWP

Ile można pożyczyć z Kasy Wzajemnej Pomocy?

Minimalna kwota pożyczki wynosi 500 zł.

  • przy składce 3 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 500 zł.
  • przy składce 5 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 700 zł.
  • przy składce 10 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 1.200 zł.
  • przy składce 15 zł. miesięcznie pożyczka wynosi 1.500 zł.
  • przy składce 20 zł miesięcznie pożyczka wynosi 2.000 zł.
  • przy składce 30 zł miesięcznie pożyczka wynosi 3.000 zł (zabezpieczona wekslem wg. uznania Zarządu Koła Gminnego)

Każda z wymienionych w pkt.5 wysokości pożyczek może być podniesiona o  wysokość wkładów członkowskich z zachowaniem dolnej granicy wkładów 500 zł i posiadania   wolnych środków finansowych w Kołach Gminnych. Pożyczka jest nie oprocentowana.

Pożyczka może być udzielona członkowi Kasy po upływie 6 miesięcy od daty przystąpienia do Kasy, za wyjątkiem wypadków losowych lub posiadanych wolnych środków płatniczych. Nowi członkowie Kasy, którzy dokonują wpłaty składek miesięcznych za okres 6 miesięcy lub jednego roku, mogą ubiegać się o pożyczkę bez konieczności  sześciomiesięcznego oczekiwania, pod warunkiem dysponowania przez Kasy wolnymi środkami finansowymi.

Brak terminowego uiszczenia składek członkowskich pozbawia członka Kasy prawa   do  ubiegania się o pożyczkę. Nieterminowa spłata zaciąganej pożyczki będzie brana pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie następnej pożyczki. ([email protected]), (tomasz/[email protected]) Fot. DW

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy jest ewenementem w skali kraju. Były podziękowania i wyróżnienia [ZDJĘCIA]
Do Domu Weselnym Casablanka w Niskowej odbyło się w sobotę walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy. Przyjechali działacze, związani ze stowarzyszeniem od momentu, gdy w terenie zaczęły tworzyć się pierwsze koła KWP i ci, którzy są ich członkami od niedawna. Dzisiejszy zjazd był okazja, by podsumować dotychczasowe osiągnięcia kas na przestrzeni ćwierćwiecza, wyznaczenia nowych kierunków rozwoju stowarzyszenia oraz nagrodzenia działaczy i członków wyróżniających się kół KWP, które miały największe osiągnięcia w 2022.


Dziękujemy za przesłanie błędu