Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
19/05/2020 - 17:40

Kiedy polecimy samolotami? LOT szykuje się do lotu

Czy w kolejnym etapie odmrażania gospodarki przyjdzie wreszcie czas na odmrożenie samolotów? Są dobre wiadomości, które jednak dotyczą tylko lotów krajowych. Na początek wrócą połączenia między ośmioma miastami, z zachowaniem reżimów sanitarnych. Do otwarcia szykuje się też nasze regionalne lotnisko w krakowskich Balicach, które przymierza się do dużej inwestycji.

Kiedy w kraju  znowu będzie można latać samolotami? Już wiadomo, że Polskie Linie Lotnicze LOT wznowią połączenia z pierwszym dniem czerwca. Na początek, to ma być trzydzieści rejsów dziennie między ośmioma miastami, z zachowaniem reżimów sanitarnych, podaje onet.pl    

Czytaj też Sądeckie salony fryzjerskie wreszcie otwarte. Tak działają „po nowemu”[WIDEO] 

Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos przez cały rejs. Związane z epidemią procedury bezpieczeństwa będą obowiązywać jeszcze przed wejściem na pokład samolotu. Obejmą przede wszystkim pomiary temperatury przy terminalu.  Zostanie też  oddzielony strumień pasażerów przylatujących, od tych podróżnych, którzy odlatują. Na razie niedostępne będą sklepy wolnocłowe i saloniki biznesowe. W terminalach mają być dostępne środki dezynfekcyjne, a także odpłatnie  maseczki.

Czy z początkiem czerwca ruszy też lotnisko w krakowskich Balicach?

- Czekamy w blokach startowych – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem” Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków Airport. - Na razie jeszcze nie otrzymaliśmy oficjalnych informacji na ten temat. Nie znamy też jeszcze siatki połączeń. Jeśli chodzi o wszystkie procedury, jesteśmy gotowi.

Tymczasem Kraków Airport szykuje się do dużej inwestycji. Lotnisko właśnie sfinalizowało kontrakt na rozbudowę płyty postojowej samolotów w części zachodniej lotniska, co wiąże się też z budową i przebudową infrastruktury towarzyszącej, takiej jak  kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, oświetlenia masztowego, oświetlenia nawigacyjnego, sieci teletechnicznych oraz oznakowania pionowego i poziomego. Przebudowane zostaną też fragmenty istniejących nawierzchni lotniskowych.

Czytaj też Dwóch nastolatków z Nawojowej trafiło do więzienia w raju na Filipinach[ZDJĘCIA] 

Urząd marszałkowski, który o inwestycji  informuje wyjaśnia, że to pozwoli na przyjmowanie większej ilości samolotów i poprawi funkcjonalność oraz  przepustowość płyty lotniska, gdzie znajdzie się 15 nowych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C.Konieczność rozbudowy płaszczyzny postojowej wynika także z zaplanowanej rozbudowy budynku terminala.

Kraków Airport podpisał też umowę na zaprojektowanie, modernizację i rozbudowę systemu transportu bagażu rejestrowanego, tzw. BHS. Bagaże będzie można odbierać nie na czterech a na sześciu karuzelach. Ułatwione też będzie zlokalizowanie bagażu, który z samolotu transportowany jest na karuzele a także pozwoli na zachowanie dystansu między pasażerami zgodnie z nowymi wytycznymi sanitarnymi.

[email protected] fot. Kraków AirportDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI