Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
20/05/2024 - 18:15

Kiedy wypłata czternastej emerytury? Podali już kluczowy termin wypłat

Była już trzynastka, teraz seniorzy czekają na czternastkę. Jednak nie wszyscy ją otrzymają. Wiąże się to z terminem przejścia w tym roku na emeryturę. Pieniądze można dostać rzutem na taśmę. Wypłata czternastek ruszy we wrześniu.

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2024 roku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już trzynaste emerytury, które trafiły do przeszło 760 tysięcy mieszkańców naszego regionu. Teraz seniorzy czekają na informacje o  czternastkach.

Już wiadomo, że resort rodziny pracy i polityki społecznej złożył propozycję, żeby koleiną dodatkową emeryturę wypłacić we wrześniu, zaraz po wakacjach, tak jak to było w ubiegłym roku.

Czytaj też Rewolucja za biurkiem. Właśnie weszły w życie nowe zasady dla pracujących przy komputerach

Ile będzie wynosiła 14 emerytura w 2024 roku?

W ustawie zapisano, że czternastka w pełnej wysokości to kwota najniższej emerytury, obowiązującej od marca  tego roku.  Obecnie to 1780,90 zł brutto.

Kto dostanie pełną kwotę

Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć ci, których świadczenie główne nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym aby mieć prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 złotych. Czyli czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 złotych.

Przykładowo jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3500 zł, to czternastka wyniesie 2050 zł brutto –  tłumaczy  Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu. To znaczy, że aby otrzymać pieniądze, nie trzeba składać wniosku – przypomina Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj też Puszczą nas z torbami! Będzie nowy podatek. Zapłacimy za ogrzewanie domów...gazem i węglem  

Rzutem na taśmę po czternastkę

Czternastkę otrzymają ci, którzy na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS – wyjaśnia Anna Szaniawska.

To oznacza, że jeśli ktoś zamierza w tym roku przejść na emeryturę, najpóźniej 31 sierpnia musi się zgłosić do ZUS ze świadectwem pracy.

Czternastki nie otrzymają seniorzy ze świadczeniem, którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, na przykład  z powodu przekroczenia limitów dorabiania.([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu