Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
19/07/2023 - 09:05

Klienci Netflixa nie mogą się pogodzić z zakazem współdzielenia kont. Sprawą zajmie się UOKiK

Netflix wciąż walczy o przywrócenie dobrego imienia u polskich klientów, którym wzorem obywateli innych krajów odebrał możliwość bezpłatnego współdzielenia konta do filmów i seriali, o ile nie mieszkają pod jednym dachem. Nie bardzo się to udaje, bo na dostarczyciela usług streamingu klienci poskarżyli się nawet do UOKiK-u.

Jak już o tym pisaliśmy, od maja br. nie można udostępniać konta na Netfliksie innym osobom. Ewentualnie można to zrobić za opłatą - 9,90 zł miesięcznie za udostępnione konto.

 

Koniec z współdzieleniem konta w Netlixie bez opłat: jak to działa teraz

Zakaz udostępniania kont innym osobom niż członkom rodziny mieszkającym pod jednym dachem funkcjonuje w regulaminie usługi "od zawsze". Netflix formalnie zezwalał i zezwala dalej na korzystanie z jednego konta na kilku urządzeniach jednocześnie, ale w opcji oficjalnie rodzinnej.

Przykładowo by głowa rodziny mogła oglądać na laptopie mecz, dzieci w telewizorze ulubione kreskówki, a pani domu - na tablecie czy smartfonie swoje ulubione seriale.

Jednak Polacy, podobnie zresztą dzieje się w innych krajach, w których Netflix ma klientów, możliwe technicznie dostępy dawali do dyspozycji członkom rodziny i znajomym mieszkającym często nawet na drugim końcu Polski.

W ten sposób Netflix ponosił straty - hipotetyczne, bo zakładał, że użytkownicy nic nie płacący teoretycznie mogliby był pełnopłatnymi klientami firmy. Dlatego zdecydował się skończyć z liberalnym podejściem do naruszeń regulaminów i te zewnętrzne dostępy zablokował.

Owszem, daje możliwość dalej udostępniania kont, ale za dodatkową opłatą abonamentową - 9,90 zł miesięcznie.

Netflix: będzie opcja tańszej usługi?

Klienci poskarżyli się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale prawnicy są sceptycznie nastawieni do możliwości interwencji tej instytucji - z całą pewnością praktycznie jest niemożliwe, by UOKiK zmusił dostawcę usług streamingu do odblokowania możliwości współdzielenia konta "z kim się chce" - taka opcja od początku jest w regulaminie zakazana, a każdy klient zawierając umowę z Netflixem regulamin akceptował podpisem.

Polacy więc szukają sposobu na obejście przepisów, Netflix szuka metody na jeszcze skuteczniejszą blokadę - nakazując np. wpisywanie przed każdym wznowieniem korzystania z usługi kodu wysyłanego na adres e-mail właściciela.

Inni rezygnują z usługi, na którą teraz nie mogą się złożyć z innymi w ramach współdzielenia konta, bo abonament miesięczny jest niemały: najtańszy kosztuje 29 zł, średni 43 zł, a premium nawet 60 zł.

Być może jakimś rozwiązaniem "polubownym" będzie udostępnienie przez Netflixa także w Polsce dostępnej już gdzie indziej opcji z reklamami, która powinna być dużo tańsza niż nawet podstawowy abonament obecnie. ([email protected]) fot. pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu