Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
30/10/2020 - 15:45

Knossos Północy: warsztaty dla uczestników klastra już 6 listopada. Online!

6 listopada odbędzie się konferencja online wraz z warsztatami wideo dla członków Klastra „Knossos Północy”. Taką formę wymogły względy epidemiologiczne. Zaplanowanych jest pięć interesujących prelekcji.

Klaster turystyczny Sądecki Szlak Kulturowy „Knossos Północy” nawiązuje nazwą do kamiennej budowli w Maszkowicach, pochodzącej sprzed 3700 lat, której odkrycie stało się jedną z większych sensacji archeologicznych Europy. I nie jest to jedyne prehistoryczne miejsce w regionie, godne uwagi turystów. Połączy je nowocześnie zaprojektowany szlak turystyczny, wokół którego powstaną nowe obiekty i przedsięwzięcia. Pomysłodawcą klastra jest Zygmunt Berdychowski - założyciel Fundacji Sądeckiej i Prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. 

- W długiej perspektywie korzyści z klastra będą odczuwalne zarówno przez przedsiębiorstwa, cały region Małopolski oraz inne części kraju zainteresowane działaniami klastra. Wzrośnie innowacyjność przedsiębiorstw, poszerzony zostanie zakres usług, proponowanych przez przedsiębiorców. Polepszy się też wizerunek i marka wszystkich członków Klastra, regionu oraz polskiej gospodarki - podkreślił marszałek województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

Deklarację przystąpienia do klastra wyraził też wójt gminy Łukowica, Bogdan Łuczkowski. Dlaczego? - Podpisuję się całym sobą pod tym projektem - mówił nam wójt Łuczkowski. - Cieszę się, że taka inicjatywa powstała. Sam jestem z zamiłowania podróżnikiem - mówi wójt Łuczkowski. - Idea szlaku prowadzącego przez miejsca o znaczeniu historycznym i prehistorycznym nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza w kontekście ostatnich odkryć ceramiki z epoki brązu na górze Łyżka w miejscowości Przyszowa w naszej gminie - dodaje.

Podpis pod inicjatywą Klastra Turystycznego złożyli:

  • prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” Zygmunt Berdychowski
  • marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski
  • wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina
  • burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek
  • wójt Gminy Rytro Jan Kotarba
  • wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron
  • wójt Gminy Łososina Dolna Andrzej Romanek
  • wójt Gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz
  • burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Piwniczna-Zdrój Dariusz Chorużyk
  • burmistrz Czchowa Marek Chudoba
  • wójt Gminy Laskowa Piotr Stach
  • wójt gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski
  • Tomasz Michałowski, dyrektor gabinetu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii
  • w imieniu Miasta i Gminy Zakliczyn wiceburmistrz Dawid Drukała
  • w imieniu Miasta Nowy Sącz dyrektor Wydziału Turystyki i Sportu Tomasz Baliczek
  • w imieniu Miasta i Gminy Ciężkowice dyrektor GOK pan Bogdan Krok
  • w imieniu Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu podpis złożył wicedyrektor Piotr Gąsienica
  • w imieniu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu podpis złożył Wicedyrektor Sławomir Czop
  • w imieniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Beskid Nowy Sącz podpis złożył Władysław Łoboz

Porozumienie podpisali także przedstawiciele 20 instytucji, w tym ośrodki kultury, turystyki, hotelarstwa, gastronomii, lokalni przedsiębiorcy.

Już 6 listopada odbędzie się konferencja wraz z warsztatami dla wszystkich członków Klastra „Knossos Północy”.  Ze względów na panującą pandemię odbędzie się ona w formie warsztatów online na platformie ZOOM. W godzinach od 10.30 do 14 będzie można obejrzeć pięć interaktywnych prelekcji. Ich moderatorem będzie Zygmunt Berdychowski.

Na początek, po krótkim wstępie, Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej wygłosi wykład „Jak wykorzystać siłę Małopolski i potencjał "Knossos Północy" do cywilizacyjnego skoku gmin i firm turystycznych, na miarę osiągnieć starożytnej cywilizacji kreteńskiej”.

Zobacz także: W Łącku zrodził się Klaster Turystyczny Szlaku Kulturowego "Knossos Północy"

O godzinie 11.20 dr Anna Góral - adiunkt w Zakładzie Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o szlakach kulturowych jako elemencie rozwoju turystyki. Od godz. 12 dr hab. Marcin Przybyła, adiunkt w Zakładzie Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie mówił o szansie jaką jest „Knossos Północy” na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Kolejnym punktem programu będzie wykład dr Marka Rutkowskiego - wykładowcy akademickiego i założyciela Winhill Consulting, „Większa sprzedaż – nowoczesne podejście do sprzedaży w turystyce”. Na koniec zaplanowane jest wystąpienie Aleksandry Malińskiej, dyrektor Działu Grantów Instytutu Studiów Wschodnich, zatytułowane „Finansowanie dla turystyki – jak pozyskać fundusze na finansowanie firm z branży turystycznej?”.

Całą konferencję będą mogli Państwo śledzić na portalu „Sądeczanin”, gdzie publikować będziemy również zapowiedzi poszczególnych prelekcji, opisy sylwetek wykładowców oraz artykuły podsumowujące. (MP), fot.: Archiwum sadeczanin.info

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu