Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
09/08/2019 - 23:55

Kobiety o emeryturze dla kobiet: tylko 60 procent na "tak"

Konkretu w postaci minimalnej emerytury, a nie złudnych wizji godnej płacy i pracy oraz żłobków i przedszkoli - tego najbardziej oczekują kobiety z regionu - wykazały wyniki debaty z Piwnicznej-Zdroju.

Górale z Piwnicznej dyskutowali o kobietach
Mieszkanki gminy Piwniczna wzięły udział w dyskusji o programie rządowym „Mama 4 plus”, który zakłada minimalną emeryturę dla matek, które nie pracowały, ale wychowały minimum czwórkę dzieci. Debata, której celem  była odpowiedź na pytanie „czy ten program jest dobry dla kobiet?”, odbyła się przy udziale posłów z regionu Elżbiety Zielińskiej  i Arkadiusza Mularczyka. Podczas dyskusji padło wiele ważnych argumentów zarówno za jak i przeciw. W spotkaniu wzięło udział kilka pokoleń kobiet, które na program patrzą też z różnej perspektywy.

Pozytywnie oceniony został fakt, że program zniwelował dyskryminację finansową kobiet, które przed 1977 rokiem pracowały w rolnictwie i nie miały możliwości ubezpieczenia się. Jako pozytywną stronę programu, kobiety dostrzegają również to, że mieszkanki małych miast i miasteczek wychowujące większą ilość dzieci mają zdecydowanie mniejsze szanse na podjęcie pracy zawodowej niż kobiety w większych miast. Brak przedszkoli i żłobków oraz godziny ich otwarcia, mniej ofert pracy oraz niższe wynagrodzenia – to wszystko sprawia, że dla część kobiet pozostanie w domu i zajęcie się wychowaniem dzieci jest naprawdę jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Wśród argumentów przeciw dominowało przekonanie, że perspektywa otrzymania emerytury bez lat pracy zawodowej wpłynie na wiele kobiet demotywująco i będzie utrwalać negatywny model kobiety niepracującej. Jednak patrząc na przykłady z naszego regionu nie znajduje on potwierdzenia, gdyż to właśnie dzieci w rodzin wielodzietnych bardzo wcześniej podejmują prace zawodową aby zarobić na swoje potrzeby.

Argument przeciw, który wielokrotnie pojawiał się w dyskusji dotyczył również sytuacji kobiet, które wychowywały dzieci i pracowały zawodowe, a ich obecna emerytura jest taka sama lub niewiele większa niż w ramach programu MAMA 4 plus. Dlatego zdaniem większość obecnych kobiet bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłyby dodatki dla kobiet, które wychowały minimum 4 dzieci.

To co było wspólne w ocenie programu przez większość obecnych kobiet to przekonanie, że o wiele ważniejsze jest wyrównanie szans kobiet na rynku pracy, poprzez stworzenie infrastruktury, która ułatwi organizację opieki nad dziećmi ale również da im możliwość godnej pracy i płacy. Z dyskusji wynika, że to jest właśnie to czego najbardziej potrzebują kobiety z małych miast i wsi.

O tym, że w programach rządowych brakuje wsparcia dla aktywności zawodowej kobiet mówiła również poseł Elżbieta Zielińska, która zna problemy rodzin wielodzietnych w małych miastach. Również jej zdaniem zdecydowanie bardziej niż świadczenia emerytalne, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura żłobkowa i przedszkolna, a także wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają mamy.

Na koniec dyskusji perspektywę rządu, który wprowadził program „MAMA 4 plus” przypomniał poseł Arkadiusz Mularczyk. Potrzeba wyciągnięcia kobiet z ubóstwa, które z różnych powodów nie mogły pracować i problemy demograficzne, gdyż grozi nam, że wkrótce będziemy krajem emerytów – to dwa główne powody wprowadzenia  programu MAMA 4 plus.

Wielowątkową dyskusję zakończyło symboliczne głosowanie za i przeciw. Pomimo wielu argumentów przeciw wprowadzeniu programu, które padły podczas spotkania 60 proc. obecnych osób opowiedziało się za programem. (Urszula Lis) red. sadeczanin.info

Godna emerytura dla kobiet to jest to
Mieszkanki gminy Piwniczna wzięły udział w dyskusji o programie rządowym „Mama 4 plus”, który zakłada minimalną emeryturę dla matek, które nie pracowały, ale wychowały minimum czwórkę dzieci.


Dziękujemy za przesłanie błędu