Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
12/03/2019 - 23:50

Koła gospodyń wiejskich. Czy to może być biznesowy hit na Sądecczyźnie

Mogą prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek, zarabiać i zdobywać dotacje. Dzięki nowej ustawie zrzeszone w koła wiejskie gospodynie zyskały nowe możliwości. Ciągle jednak nie wszystkie przepisy są jasne. To dlatego zainteresowaniem cieszyły się konsultacje organizowane przez ministerstwo rozwoju.


Nowe przepisy, dzięki którym Koła Gospodyń Wiejskich zyskały osobowość prawną zakładają prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Teraz koła mogą  prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek, zarabiać i zdobywać dotacje.

Czytaj też Jak ukręcić interes na kole gospodyń wiejskich na Sądecczyźnie

Zainteresowanie nowymi możliwościami jest spore i dlatego przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw zorganizowali w siedzibie sądeckiego starostwa konsultacje. W spotkaniu wzięły udział gospodynie z kół wiejskich powiatu nowosądeckiego i limanowskiego.  Na pytania i wątpliwości odpowiadała Andżelika Możdżanowska, sekretarz stanu w resorcie rozwoju.  

Koła, które uzyskały wpis do Krajowego Rejestru KGW w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są zwolnione z podatku dochodowego i obowiązku posiadania kasy fiskalnej, także z podatku VAT (do 200 tys. zł). Mogą prowadzić działalność gospodarczą i liczyć na bezpłatną pomoc prawną. Są także zwolnione z obowiązku składania do Urzędu Skarbowego zeznania CIT-8 oraz posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie jest  ponad dwadzieścia tysięcy kół, które  powstały w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. To potężna armia ludzi. Według danych resortu rolnictwa organizacje te skupiają ponad milion osób. W samym powiecie nowosądeckim  działa około sześćdziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich.

oprac. jm źródło; Starostwo Powiatowe w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu