Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
24/11/2022 - 19:40

Kolejny szok dla domowych budżetów. Rachunki za gaz od nowego roku pójdą w górę

W nowy rok wkroczymy z nowymi wyższymi cenami gazu? Tarcza antyinflacyjna w dotychczasowej formie przestanie funkcjonować z końcem 2022 roku. To oznacza również koniec obniżonych stawek VAT na błękitne paliwo. Jakie będziemy płacić rachunki od stycznia? Rząd planuje wprowadzenie maksymalnej ceny gazu.

Wiadomo już, że od stycznia stawki VAT wrócą do wcześniejszych poziomów, czyli do 23 proc., z wyjątkiem żywności, na którą utrzymany zostanie zerowy VAT. - Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić – mówił na antenie Polskiego  Radia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Rząd planuje zamrożenie ceny gazu

Projekt przepisów w tej sprawie znalazł się w harmonogramie prac rządu, ale ustawa nie została jeszcze przyjęta, bo jak przekazano, dokument w kilku punktach wymaga jeszcze doprecyzowania. Tak jak to jest w  przypadku energii elektrycznej, maksymalne ceny za gaz obejmą nie tylko odbiorców indywidulanych, ale także tak zwane  podmioty wrażliwe czyli szkoły szpitale, przedszkola czy instytucje opieki.

czytaj też Tak ludzie ratują oszczędności w złotówkach. Czy ten hit nadal się opłaca?  

Jakie będą ceny gazu po nowemu?

Kiedy rząd ogłaszał tarczę antyinflacyjną w grudniu 2021 inflacja wynosiła 8,6 procent, przypomina „Gazeta Wyborcza. -  Teraz, gdy osiągnęła 19 procent tarczę antyinflacyjną likwiduje. Efekt to jeszcze większe podwyżki kosztów utrzymania mieszkań i transportu od nowego roku" - pisze dziennik, który wylicza, że w 2023 roku z powodu wyższego podatku VAT,  za gaz, po zmianach, zamiast 23 gr za 1 kWh będzie kosztował między 0,27 zł a 0,82 zł za 1 kWh.

czytaj też Tak przekręcają ludzi na promocjach. Potrafią puścić naiwnych z torbami 

W przypadku osób, które gazu używają jedynie do gotowania (średnie zużycie według Urzędu Regulacji Energetyki to 1157  rocznie), będzie podwyżka z 266 zł do 323 zł, czyli o 21 proc. W przypadku osób, które gazu używają do podgrzewania wody (średnie zużycie roczne 7177 kWh), koszt wzrośnie z 1650 zł do 2009 zł, czyli o 21 proc. W przypadku gospodarstw domowych, które używają gazu do ogrzewania mieszkań (średnie roczne zużycie 22 tys. kWh), opłaty wzrosną z 5,06 tys. zł do 6,16 tys. zł - pisze  gazeta.

W 2022 r. maksymalna cena gazu wynosi 200,17 zł za 1 MWh.  Roczny koszt ogrania domu gazem wylicza serwis wysokienapiecie.pl

Cena gazu na światowych rynkach spada

Wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany wcześniej o to, jakie koszty dla budżetu państwa może przynieść zamrożenie cen gazu powiedział, że bezie mniejszy niż pierwotnie planowano i nie przekroczy 30 miliardów złotych związku z tym, ze cena gazu na światowych rynkach spadła.

czytaj też Dają ponad sto tysięcy na docieplenie domu! Jak się dobrać do tej wielkiej kasy

Ceny błękitnego paliwa w Europie mogą być jeszcze niższe bo Komisja Europejska mimo wcześniejszych oporów zaproponowała projekt przepisów dotyczących limitów cenowych za gaz. Maksymalna stawka ma wynieść 275 euro za megawatogodzinę. O ustalanie limitów zabiegało piętnaście  unijnych krajów, w tym Polska. ([email protected]) fot,jmDziękujemy za przesłanie błędu