Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
02/02/2020 - 14:20

Komu wyremontują drogę, komu zbudują chodnik. Powiat ma na to miliony

Aura, która nie przypomina zimy, sprzyja budowlańcom na Sądecczyźnie. Gdzie nie spojrzeć, remonty dróg albo budowa chodników. A w kolejce czekają już nowe inwestycje, bo powiat dostał miliony z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dzięki łagodnej zimie, drogowcy mogą kontynuować prace przy remontach dróg powiatowych i budowie chodników. Właśnie zakończyła się budowa chodnika w Siołkowej na długości 570 metrów.  Inwestycja, która była w połowie współfinansowana przez gminę Grybów kosztowała blisko 521 tys. złotych – informuje Maria Olszowska ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.  

Czytaj też Legalna samowola, mniej biurokracji. Idzie rewolucja w prawie budowlanym

W innych miejscowościach praca wre. Tak jest na drodze powiatowej na trasie Limanowa – Chełmiec, gdzie prowadzone są remonty w Marcinkowicach, Rdziostowie i Chełmcu. Wartość inwestycji to ponad 7,5 mln złotych. Wszystko ma być gotowe w lipcu.

Nawierzchnia jest też remontowana na drodze  powiatowej Ropa - Gródek - Biała Niżna, na długości 2740 metrów, w Gródku. Wartość prac to blisko 3 mln złotych.  Budowlańcy mają się uwinąć do czerwca.

Przebudowywana jest też  droga powiatowa Nawojowa - Żeleźnikowa Wielka - Łazy Biegonickie, na długości 1616 metrów w miejscowości Żeleźnikowa Mała i Żeleźnikowa Wielka. Remont kosztuje  2,8 mln złotych. Ma być gotowa w czerwcu.

Czytaj też Zwały ziemi, beton i ogromne pale. Powoli rośnie nowy most w Kurowie [ZDJĘCIA]

W kolejce czekają już następne inwestycje.

-Na etapie procedury przetargowej jest budowa chodnika w ciągu drogi powiatowej Limanowa - Chełmiec na długości 1188 metrów. Inwestycja w 66 proc. jest współfinansowana przez gminę Chełmiec – informuje sądeckie starostwo powiatowe.

Są też inne, dobre wiadomości.

- Otrzymaliśmy bardzo dobrą informację z urzędu wojewódzkiego o zakwalifikowaniu wcześniej złożonych wniosków i ujęciu ich na liście do realizacji, w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

– Dzięki temu będzie możliwy remont drogi powiatowej Nowy Sącz - Florynka w miejscowościach Kamionka Wielka, Królowa Polska, Królowa Górna, Bogusza, o łącznej długości 7910 metrów; remont drogi powiatowej Limanowa - Chełmiec w miejscowościach: Chomranice , Klęczany, Marcinkowice o łącznej długości 4168 metrów; remont drogi powiatowej Muszyna – ulica Polna – Złockie w miejscowości Muszyna i Jastrzębik o łącznej długości 2059 metrów.

Powiat ubiega się też o pieniądze przyznawane z funduszy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jeśli środki otrzyma, remontu doczeka się droga powiatowa Nowy Sącz – Cieniawa, w miejscowościach Kunów, Mystków, Mszalnica i Cieniawa. Samorząd wnioskuje o dotację w wysokości blisko  4,6mln złotych, co pozwoli na położenie nowej nawierzchni na odcinku ponad 4 kilometrów.

Na remont czeka też droga powiatowa  Łęka - Koniuszowa – Mogilno na odcinku 1,3 km na co potrzeba blisko 1,4 mln złotych.

W kolejce do remontu jest też droga powiatowa Frycowa – Złotne. Tu powiat stara się  o ponad 730 tys. złotych dotacji na nową nawierzchnię na odcinku ponad 700 metrów.

Po powodziach trzeba też odbudować  most w ciągu drogi powiatowej Paszyn - Mogilno – Krużlowa, na co potrzeba 1,5 mln złotych. Na inwestycyjnej liście powiatu jest też remont drogi Berest – Mochnaczka Wyżna w miejscowościach Berest, Piorunka. Samorząd wnioskuje o ponad  1,8 mln złotych dotacji na remont jezdni o  długość 1,63 km.

[email protected] fot. Starostwo Powiatowe w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)