Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
29/02/2024 - 06:35

Koniec groszowych emerytur. Czy każdy senior będzie miał zapewnioną minimalną emeryturę z ZUS?

Coraz więcej osób po osiągnięciu wieku emerytalnego i przejściu na emeryturę otrzymuje emeryturę z ZUS w wysokości kilkudziesięciu czy kilkuset złotych – grubo poniżej minimalnej emerytury ZUS, która wynosi aktualnie 1588,44 zł, a od 1 marca wzrośnie do 1 780,96 zł. Nie brakuje też otrzymujących takiej emerytury zaledwie kilka groszy. Dlaczego i czy możliwa jest zmiana?

Zmiana na pewno będzie, ale niekoniecznie poprawi ona sytuację groszowych emerytur, przynajmniej przyznanych już przez ZUS. Rząd widzi bowiem problem – zwłaszcza jest jest on zjawiskiem narastającym – i można być prawie pewnym, że w odniesieniu do groszowych emerytur nastąpi nowelizacja przepisów.

Emerytury groszowe: dlaczego ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej

Skąd się biorą groszowe emerytury? Jest to pochodna dwóch przepisów: o minimalnym stażu gwarantującym emeryturę z ZUS w minimalnej wysokości oraz przyznającego prawo do emerytury z ZUS każdej osobie, która przed złożeniem wniosku o emeryturę z ZUS zapłaciła choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne.

Te wymagany staż gwarantujący, że wypłacana z ZUS emerytura nigdy nie będzie niższa od minimalnej to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Co do zasady oznacza to, że tyle w czasie od osiągnięcia wieku emerytalnego trzeba przepracować. Co do zasady, bo staż ten ustala się biorąc pod uwagę tak zwane okresy składkowe i nieskładkowe, a z drugiej strony – chodzi o staż pracy (etat), nie bierze się pod uwagę działalności gospodarczej czy umów zlecenia, mimo że płaci się od nich składki emerytalne.

Oczywiście problemu nie ma gdy na kontach w ZUS zgromadzona jest odpowiednia kwota i już na wstępie wyliczając pierwszą emeryturę z rachunku matematycznego wyjdzie emerytura wyższa od najniższej – będzie ona w przyszłości waloryzowana jak każda inna i nie ma problemu, że przed emeryturą senior pracował krócej czy dłużej.

Wysokość emerytury ZUS wylicza biorąc pod uwagę sumę zgromadzonych na koncie emeryta składek, dzieląc je przez liczbę miesięcy hipotetycznego życia.

Jeśli nie emerytura parę groszy, to co

Jednak już prawie 0,5 mln emerytów takiej minimalnej emerytury nie dostaje, a odsetek ten według prognoz może rosnąć.

Jakie zmiany rozważa rząd? Pełnej wiedzy na ten temat wciąż jeszcze nie ma. Wiadomo tylko, że analizowane są rozwiązania dwojakiego rodzaju: zmniejszenie kosztów dla systemu ZUS, poprawienie sytuacji seniorów czyli działania na rzecz zwiększenia najniższych emerytur.

Ogólnie rzecz oceniając, na żadne radykalne działania typu zapewnienie minimalnej emerytury wszystkim seniorom przynajmniej na razie się nie zanosi.

Działania odciążające system przewidują np. wypłatę emerytur tych najniższych nie co miesiąc, ale kwartalnie lub raz w roku. Jedna z propozycji zakłada, że jeśli obecna emerytura jest niższa niż 30 proc. najniższej emerytury (czyli od marca br. ok. 535 zł), to wypłacana jest przez ZUS raz na kwartał.
Inna propozycja – najniższe emerytury wypłacane byłyby raz w roku, na przykład wraz z trzynastką.

Propozycja, która zmniejszyłaby i koszty systemu, i wymusiła emerytury nie liczone w groszach i złotych, ale co najmniej w wysokości kilkuset złotych, zakłada wprowadzenie minimalnego stażu emerytalnego także w przypadku emerytur groszowych.
Po zmianie nie dostawałby ich każdy, ale np. opłacający składkę emerytalną przez minimum pięć lat. Kto byłby ubezpieczony emerytalnie krócej, mógłby odebrać pieniądze z ZUS w formie jednorazowej eyprawy emerytalnej albo przekazać środki ze swoich kont na konto małżonka lub partnera, którego emerytura w ten sposób odpowiednio by wzrosła.

Są też propozycje dotyczące stażu emerytalnego (20 lub 25 lat) wymaganego, by przysługiwała emerytura w minimalnej wysokości gwarantowanej czyli 1 588,44 zł do końca lutego i 1 780,96 zł od marca. Zakładają one, że do tego stażu zaliczałby się umowy zlecenia, od których opłacono składki oraz okresy oskładkowanej działalności gospodarczej.

Więcej szczegółów i konkretów – w którą stronę pójdą rozwiązania przygotowane przez rząd – przekażemy gdy pojawią się i trafią do konsultacji założenia do projektu ustawy nowelizującej ustawę o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.   ([email protected]) fot. krzys16/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu