Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
23/03/2022 - 18:50

Koniec korków na Węgierskiej. Rusza sprawa budowy łącznika i mostu na Dunajcu

Po latach debatowania nad koniecznością budowy trzeciego mostu na Dunajcu i łącznika drogi krajowej z wojewódzką, co uwolniłoby od korków ulicę Węgierską, rozkręca się decyzyjna machina. Inwestycja została włączona do rządowego programu „Mosty dla regionów”, co otwiera drogę do opracowania dokumentacji przedsięwzięcia i uzyskania zgody na jego realizację.

Żeby postawić nowy most na Dunajcu  trzeba też zbudować w Nowym Sączu łącznik między drogą krajową numer 87 i drogą wojewódzką numer 969. To pozwoliłoby wreszcie uwolnić od korków ulicę Węgierską.

Przypomnijmy, że z końcem 2020 roku została wydana decyzja środowiskowa, rok temu  inwestycja została przypieczętowana listem  intencyjnym podpisanym przez marszałka małopolski, prezydenta Nowego Sącza, oraz wójtów Chełmca i Podegrodzia. Trzy samorządy sfinansują wykup gruntów pod inwestycję. Koszt budowy mostu pokryje urząd marszałkowski, do tego miały dojść jeszcze pieniądze z  rządowego programu „Mosty dla regionów”.

Czytaj też Zrobią czwarty wlot turbinowego ronda. Koniec z korkami w centrum miasta

Wojewódzki samorząd, Nowy Sącz oraz  gminy Chełmiec i Podegrodzie, opracowały i sfinansowały wielowariantową koncepcję dla inwestycji. - Nasza współpraca z samorządami przyspieszyła sfinalizowanie tego ważnego dla mieszkańców Małopolski  przedsięwzięcia –  wskazywał marszałek.  

- To inwestycja wieloletnia, na którą czekają okoliczne gminy, a przede wszystkim ich mieszkańcy, ale także turyści i wszyscy odwiedzający region nowosądecki - uważa  wojewoda Łukasz Kmita.

 O szczegółach inwestycji mówił wicemarszałek Łukasz Smółka. - Łącznik między drogą krajową i wojewódzką ma mieć trzy i pół kilometra, most na Dunajcu około pięćset metrów. Powstanie także pięć rond, chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe. To pozwoli nie tylko na poprawę bezpieczeństwa w ruchu lokalnym. Usprawni również powiązanie regionu z krajowym i międzynarodowym systemem transportowym, poprawi płynność i odciąży wewnętrzną sieć drogową w Nowym Sączu – wskazywał Smółka.

Czytaj też Na miejsce nie dojechał. Ofiara brawury czy fatalnej pogody [ZDJĘCIA] 

Podpisanie umowy między wojewodą i marszałkiem otwiera drogę do  opracowania projektu budowlanego, w tym niezbędnej dokumentacji technicznej oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Koszt tego etapu przedsięwzięcia to nieco ponad 1,6 mln złotych. Dofinansowanie z rządowego programu to blisko 1,3 mln. Wedle zapowiedzi, dokumentacja ma być gotowa na koniec listopada 2024 roku.  

Czytaj też Protestują przeciw spalarni w Nowym Sączu. Zapowiadają własny projekt [ZDJĘCIA]

Łącznik miałby się zaczynać na skrzyżowaniu zachodniej obwodnicy Nowego Sącza (droga powiatowa nr 1583K) z ulicą  Młyńczyka (droga gminna nr 293981K) w Podrzeczu, przy zbiorniku retencyjnym. Dalej nowa droga ma prowadzić w kierunku północno-wschodnim przez tereny rolnicze, wzdłuż zachodniego wału przeciwpowodziowego Dunajca. W ramach inwestycji przewiduje się także budowę ronda w Nowym Sączu, skrzyżowania z dodatkowymi jezdniami do obsługi terenów przyległych.

Nowa trasa kończyłaby się na projektowanym skrzyżowaniu drogi krajowej 87 (ul. Węgierska) i drogi gminnej nr 293258K (ul. Podmłynie) w Nowym Sączu, po zachodniej stronie linii kolejowej nr 96. Koszt całości inwestycji jest szacowany na 250 mln złotych. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu