Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/09/2017 - 15:45

Koniec przewałek na podatku VAT, jest nowa regulacja. Co na to sądeccy przedsiębiorcy?

Rząd wprowadza podzieloną płatność VAT. To ma być bat na szarą strefę. Nie będzie już sytuacji, w której przedsiębiorca inkasuje całą kwotę, a później znika wraz z podatkiem, który powinien odprowadzić do budżetu.

Czytaj też Znowu komplikują życie przedsiębiorcom? Muszą mieć osobne konta na odprowadzenie VAT

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ma  nie tylko zapewnić większą stabilność  wpływów z VAT, ale również zapobiegać  unikaniu płacenia tego podatku. Zapewni to, uzasadnia Ministerstwo Finansów, większe bezpieczeństwo podatkowe, pewność prowadzenia działalności gospodarczej oraz zachowanie równych zasad konkurencji.

O co chodzi z podzielonym VAT-em? Zapłata za towar lub usługę odpowiadającą wartości sprzedaży netto będzie płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, lub będzie  rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie VAT, jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy - rachunek VAT. Mechanizm dzielonej płatności będzie działał tylko między przedsiębiorcami.  

Czytaj też Raport Sądeczanina. Gminy szacują straty

Składki ZUS trzeba płacić bez względu na to, czy się zarabia czy nie , skarżą się drobni przedsiębiorcy, także ci z Nowego Sącza. Niektórzy tych finansowych obciążeń nie potrafią udźwignąć i biznes zamykają. Teraz ma się to zmienić. Rząd chce wprowadzić zasadę małe przychody – mały ZUS. Takie zmiany zapowiada od przyszłego roku ministerstwo rozwoju.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Jeśli przedsiębiorca kupił laptop za 4tys. 920 złotych. to 4 tys. przeleje na konto firmy, która  urządzenie mu sprzedała, a 920 na to konto tej samej firmy wydzielone na podatek VAT.

Projekt ustawy zakłada dobrowolność w stosowaniu podzielonej płatności. To oznacza, że mechanizm  podzielonego VAT-u będzie można stosować wybiórczo.  Nabywca będzie decydował, którą fakturę zapłaci z zastosowaniem tego mechanizmu i wobec którego dostawcy go zastosuje.

Jak wyjaśnia resort finasów zarówno sam rachunek VAT, jak i zgromadzone środki na pieniądze będą cały czas należeć do podatnika, ale będzie nim mógł nimi dysponować w ograniczony sposób, to znaczy z przeznaczeniem  na zapłatę zobowiązania VAT do urzędu skarbowego lub zapłatę VAT z faktury otrzymanej od swojego kontrahenta. Nie przewidziano możliwości opłacania z rachunku VAT zobowiązań w innych podatkach.

Co na to sądeccy przedsiębiorcy?

- To według mnie strasznie nieżyciowe -  komentował wprowadzanie nowych rozwiązań na łamach portalu lokalny przedsiębiorca, który prowadzi biuro rachunkowe. -  Od każdej usługi będę musiał odprowadzać VAT na to specjalne wydzielone konto, z którego nie będę mógł wykonywać żadnych innych transakcji, tylko przelewy do skarbówki - mówi przedsiębiorca.  To znowu mnożenie papierologii, nie mówiąc o tym, że jeśli na koncie uzbiera się więcej pieniędzy niż moje zobowiązania wobec fiskusa, to wcale nie będzie łatwo zabrać z konta pieniędzy na inny cel.

Ale resortowych pomysłów właściciel biura rachunkowego w Nowym Sączu nie przekreśla, bo jak mówi, nie odmawia też obecnej ekipie rządzącej chęci chronienia uczciwych przedsiębiorców przed wplątaniem w tak zwane karuzele VAT.

(ami)  fot.A.M [email protected] 







Dziękujemy za przesłanie błędu