Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
29/01/2014 - 14:40

Koniec z azbestem - złóż wniosek do starostwa

Przez ostatnie 13 lat z dachów domów w powiecie nowosądeckim usunięto sześć tysięcy ton azbestu, kosztowało to Powiat dwa miliony złotych. Każdy, kto chciałby by z jego domu zniknął azbest, może złożyć do starostwa odpowiedni wniosek. Powiat w części finansuje usuwanie szkodliwego tworzywa.
Wiemy, jak groźny jest azbest i chcemy, aby jak najszybciej zniknął z dachów domów na naszym terenie – mówi starosta nowosądecki Jan Golonka. - Do tej pory Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego zrealizował 2400 wniosków – z tylu dachów zniknęła niebezpieczna substancja
Projekt realizowany przez Powiat Nowosądecki jest zgodny z Krajowym Programem Usuwania Odpadów Zawierających Azbest. - Z roku na rok przybywa wniosków od mieszkańców – mówi Jan Opiło, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. – Środki na usuwanie azbestu pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska, które Powiat otrzymuje od marszałka województwa. O wsparcie zwróciliśmy się także do gmin leżących na terenie Powiatu. Żaden samorząd nie odmówił i od ubiegłego roku finansujemy program dzieląc koszty pół na pół.
- Przypominam, że Powiat Nowosądecki nie finansuje demontażu azbestu i nowego pokrycia dachowego – dodaje dyrektor Jan Opiło. - Finansujemy załadunek azbestu, wywiezienie go na składowisko odpadów niebezpiecznych i zdeponowanie go tam.
Oczekujących jest obecnie około 200 osób. - Nie możemy dać gwarancji, że wszystkie wnioski zostaną zrealizowane w tym roku – tłumaczy Jan Opiło. – Wszystko zależy od wyniku postępowania przetargowego i kwoty, którą przekaże nam marszałek. Jeśli ktoś zdemontował już azbest z dachu, powinien go złożyć na palecie, przykryć folią i oczekiwać na jego odebranie.
Każdy, kto chciałby, aby z dachu jego domu zniknął azbest, powinien wypełnić wniosek znajdujący się na stronie www.powiat.nowy-sacz.pl (BIP), lub pobrać wniosek w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa (Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 33). Firma, która wygra przetarg na wywożenie azbestu w tym roku będzie realizowała prace według kolejności zgłoszenia.
W tym roku w budżecie Powiatu Nowosądeckiego zarezerwowano na realizację projektu związanego z usuwaniem azbestu 120 tysięcy złotych. Gminy zadeklarowały w sumie 116 tysięcy złotych.
(i)
Źródło i fot.: Starostwo Powiatowe


Dziękujemy za przesłanie błędu