Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
25/08/2023 - 07:00

Konsumenci nie chcą butelek z przytwierdzonymi na stałe nakrętkami. Co zrobią firmy?

W sprzedaży jest już coca cola w nowych butelkach. Zmiana polega na przytwierdzeniu nakrętki na stałe do butelki. Także inne napoje i płynne produkty w butelkach typu PET trafiają do sprzedaży w nowej wersji opakowania. Nie podoba się to konsumentom, czy więc producenci zrezygnują z nowinki?

Nie zrezygnują, a na dodatek w ich ślady pójdą inni. Najdalej do 1 lipca 2024 r. wszystkie napoje i inne płynne produkty dostarczane na rynek w opakowaniach z nakrętkami muszą mieć je przytwierdzone na stałe do korpusu butelki.

Dyrektywa SUP: czyli jak odzyskiwać plastik z nakrętek

To efekt przepisów unijnych - tzw. dyrektywy SUP, która służy ochronie środowiska, a walce z plastikiem w szczególności.

Plastik nie tylko zaśmieca i szkodzi zdrowiu, ale może być cennym surowcem wtórnym wykorzystywanym w recyklingu. Tymczasem wciąż odzyskuje się go za mało.

Na dodatek nakrętki wykonywane są z najcenniejszej jego odmiany, a generalnie poziom odzyskiwania w tym przypadku jest niższy niż samych opakowań PET. W skali UE, bo w Polsce akurat do wtórnego wykorzystania trafia wyjątkowo dużo plastiku z nakrętek, głównie za sprawą akcji charytatywnych.

Opakowania nowego typu: od kiedy będą obowiązkowe dla wszystkich

Brak możliwości zbiórki nakrętek z przeznaczaniem pozyskanych w ten sposób pieniędzy ze skupu na cele charytatywne to jeden z powodów, dla których szczególnie w Polsce zalecenie dyrektywy SUP nakazujących przytwierdzanie nakrętek do butelki nie zostało przyjęte zbyt dobrze. Teraz takie akcje charytatywne nie będą miały sensu, bo nikt nie będzie odrywał nakrętki siłą, skończy się zapewne także możliwość ich sprzedaży w skupie.

Odrywanie nakrętki, jak pokazała praktyka może być niebezpieczne - łatwo się przy tym poranić.

Ale to nie jedyna niedogodność związana z nakrętką przytwierdzoną na stałe do butelki, na które skarżą się konsumenci. Picie z takiej butelki czy nawet nalewanie z niej napoju do szklanki jest niewygodne. Napój łatwo rozlać i poplamić nim ubranie.

Praktycznie nikt nie widzi plusów

Z konieczność wdrożenia dyrektywy SUP w tym zakresie szczęśliwi nie są także producenci napojów i innych płynnych produktów. Dla nich to dodatkowy koszt na przystosowanie maszyn i wdrożenie nowych technologii. Nie mają jednak wyboru - za niezastosowanie się przepisów grożą surowe kary a nawet brak możliwości sprzedaży (wprowadzania do obrotu) napojów w opakowaniach bez przytwierdzonej nakrętki.

W tej sytuacji konsumenci też nie mają wyboru - muszą się przyzwyczaić - i mają na to mało czasu - bo od przyszłorocznych wakacji napojów w opakowaniach z ruchomą nakrętką już nie będzie, choć teraz wciąż można wybierać między napojami w opakowaniach starego i nowego typu.   ([email protected]) fot. AlLes/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu