Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
30/07/2021 - 11:30

Korepetycje czy lekcje grupowe - co wybrać?

Co prawda jeszcze mamy wakacje, ale warto już dzisiaj zastanowić się, jakie zajęcia dodatkowe będę efektywniejsze - korepetycje czy lekcje grupowe. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Tak naprawdę większość zależy od preferencji uczniów. Dzisiaj zapoznamy się ze specyfiką zajęć dodatkowych.

Zdjęcie ilustracyjne (Unsplash)

Jakie są zalety korepetycji?
Korepetycje to bardzo popularna forma zajęć dodatkowych. Mają bardzo wielu zwolenników. Poniżej przedstawiamy kilka zalet korepetycji:

 • Korepetycje to zajęcia indywidualne. Przez (najczęściej) całą godzinę nauczyciel skupia się tylko na jednym swoim uczniu. Czasem przez godzinę można przerobić więcej materiału niż przez cały miesiąc w szkole.
 • Obecnie korepetycje mogą być świadczone w różnych formach - w domu nauczyciela, ucznia lub w neutralnym miejscu. Istnieje również możliwość zajęć zdalnych. Jedną z takich firm jest BUKI korepetycje. Znajdziemy tam najlepszych korepetytorów z matematyki.
 • Podczas korepetycji uczeń może bez skrępowania zadawać różne pytania. Dzieci i młodzież podczas zajęć w szkole często się krępują, że zostaną wyśmiane lub źle zrozumiane. Podczas korepetycji takie rzeczy nie mają miejsca.

Jakie są wady korepetycji?
Korepetycje, jak wszystko inne ma również wady. Nie ma na świecie rzeczy idealnych:

 • Korepetycje są stosunkowo drogie. Koszt zajęcia u nauczycieli zaczyna się od 40 zł, a kończy nawet na 150 zł. Można znaleźć zajęcia taniej, lecz zazwyczaj są świadczone przez studentów.
 • Czasami zajęcia indywidualne są zbyt intensywne dla ucznia. Zajęcia tylko z nauczycielem (sam na sam) często są bardzo wymagające. Przez godzinę lub dwie trzeba być cały czas skupionym. Dla niektórych jest to problem, dlatego podczas zajęć warto robić 5 minutowe przerwy.

Jakie są korzyści zajęć grupowych?
Skończyliśmy omawiać wady i zalety korepetycji. Po przeciwległej stronie mamy zajęcia grupowe. Poniżej przedstawiamy ich najważniejsze zalety:

 • Zajęcia grupowe są tańsze od korepetycji. Za cały miesiąc zajęć często płacimy około 200 zł, gdzie niektórzy nauczyciele oferują swoje korepetycje w kwotach rzędu 80-120 zł.
 • Podczas zajęć grupowych uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności personalne i konwersacyjne. Poznają również nowe osoby i zdobywają nowe przyjaźnie.
 • Niektóre osoby czują lepszą motywację podczas nauki w grupie. Widząc efekty i starania innych uczniów, również starają się im dorównać.

Jakie są wady zajęć grupowych?
Na sam koniec przyjrzyjmy się wadom zajęć grupowych:

 • Zajęcia grupowe liczą zazwyczaj około 5-12 osób. Nauczyciel podczas zajęć musi skupić swoją uwagę i mieć czas dla wszystkich uczniów, przy czym zajęcia nie trwają dłużej niż korepetycje.
 • Zajęcia grupowe często do złudzenia przypominają szkolne lekcje. Często uczniowie mają opory przed zadaniem dodatkowych pytań.
 • Nigdy też nie wiemy, na jaką grupę uczniów trafimy. Może się zdarzyć tak, że w grupie będzie osoba, która rozbija całe zajęcia, np. dużo mówi, hałasuje. W takich warunkach trudno o skupienie.

Wniosek - korepetycje czy zajęcia grupowe?
Każda forma zajęć dodatkowych działa na plus. Pozwala na rozwój i zdobycie nowej dawki wiedzy. Niektóre osoby zwyczajnie nie lubią zajęć indywidualnych lub odwrotnie - stresują się zajęciami grupowymi. Zajęcia dodatkowe warto dobierać pod względem swoich preferencji. Jedna kwestia jest jednak bezdyskusyjna. Korepetycje dają szybsze i lepsze efekty. Podczas zajęć jest tylko nauczyciel i uczeń, a cała uwaga skupia się tylko na jednej osobie. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru zajęć dodatkowych.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog