Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
08/03/2017 - 14:50

Korki na Węgierskiej znikną, bo pasażerowie MPK dostaną darmowy parking?

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wraz z gminą Stary Sącz już złożyło wniosek o dofinansowanie projektu, w którym przewidziano m.in. budowę parkingu Park&Ride na terenie Starego Sącza. Pasażerowie MPK będą mogli korzystać z darmowego i monitorowanego parkingu, ale najważniejszym celem jest zmniejszenie korków na Węgierskiej.

- Gmina realizuje przedsięwzięcie przy wsparciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z Nowego Sącza. Dla spółki projekt Park&Ride to szansa na zysk – wzrośnie ilość pasażerów a Stary Sącz dodatkowo ubiegał się będzie o uruchomienie dodatkowych kursów. Żywo zainteresowany tematem jest też Urząd Miasta w Nowym Sączu. Przesunięcie ruchu z osobowego do autobusowego zmniejszyć może ruch na przeciążonej ulicy Węgierskiej. Realny termin realizacji projektu? Burmistrz zakłada dwa, trzy lata – tyle o tym projekcie pisaliśmy dwa lata temu.  Teraz czas na konkrety.

Zobacz też: Nowy Sącz: zmiana rozkładu autobusów. Które linie zlikwidują?

Liderem przedsięwzięcia ostatecznie zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Nowym Sączu, którego prezes wcale nie kładzie nacisku na wzrost przychodu MPK w ślad za udostępnieniem pasażerom spoza miasta darmowego i monitorowanego parkingu.

 – Naszym celem jest budowanie takiego systemu organizacji ruchu, który ograniczy kompleksowo koszty transportu zewnętrznego. Wszystko w transporcie sprowadza się bowiem do kosztów paliwa, czasu i kosztów eksploatacji pojazdów, ale również dróg. Stąd w zeszłym roku MPK organizowało happening, który pokazał jak się ma kilkadziesiąt aut do jednego autobusu. Aglomeracja sądecka nie może tak wielka jak Kraków, ale mamy również te same problemy z korkami i miejscami parkingowymi – mówi Andrzej Górski, prezes spółki.

Zobacz też: Błoto prawdę powie. I bez „świętych krów” jest dramat z parkowaniem [ZDJĘCIA]

Podkreśla przy okazji, że Węgierska BIS to droga o największym natężeniu ruchu w naszym regionie. Szczyty poranne i popołudniowe na tym fragmencie krajówki odczuwają wszyscy – mieszkańcy Nowego Sącza i gmin ościennych. Park&Ride w tym miejscu to realizacja ogólnopolskich i światowych tendencji w rozwiązywaniu takich problemów. Większa ilość aut zostawionych na starosądeckim parkingu, to mniejsza liczba aut na wspomnianej Węgierskiej. Górski mam spore nadzieje na powodzenie przedsięwzięcia. Być może oprócz mniejszych korków uda się uzyskać kolejny efekt – zmniejszenie problemów z miejscami parkingowymi w mieście.

Prezes MPK nie kryje też, że obok Węgierskiej BIS są jeszcze dwa kolejne wąskie gardła, czyli Tarnowska i wlot do miasta od Heleny. Czy i tu wdrażane będą rozwiązania Park&Ride? Cały wspólny projekt MPK i Starego Sącza opiewa na 61 mln złotych. Co jeszcze będą mieli sądeczanie? O tym już jutro.

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)