Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
26/06/2020 - 07:25

Koronakryzys zabiera ludziom pracę. Sądecki ZUS wypłaca dodatki solidarnościowe

Koronawirus zabiera ludziom nie zdrowie i prace. Pogrążone w kryzysie firmy zwalniają pracowników, także na Sądecczyźnie. Najpierw rząd ratował biznes tarczą antykryzysową, teraz zajął się tymi, którzy przez epidemię stracili zatrudnienie i mogą liczyć na wypłacany przez ZUS dodatek solidarnościowy.

To nowe świadczenie. Ma wesprzeć finansowo osoby, które przez koronakryzys straciły pracę.  Świadczenie wynosi 1400 zł i można je pobierać maksymalnie przez trzy miesiące. Jak dotąd ZUS wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla około  17 tys. osób na kwotę ponad 20 mln złotych.

- O nowe świadczenie mogą wnioskować ci,  z którymi po 15 marca pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła – wyjaśnia Anna Szaniawska z regionalnego oddziału Zakładu.  - Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Czytaj też Przyszła rewolucja do kodeksu pracy. Hiobowe wieści dla pracowników  

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Czytaj też Premier Morawiecki naprawdę to zrobił. Namawiał go do tego Ryszard Florek 

- Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa – dodaje Szaniawska i wyjaśnią, że o świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

- Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)