Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
25/05/2020 - 11:30

Koronawirus pozbawił Ukraińców możliwości zarobku? Tracą zezwolenia na pracę

Z powodu epidemii wielu Ukraińców w naszym regionie straciło pracę - jedni z powodu redukcji zatrudnienia, inni z kolei ze względu na masowe powroty do swojej ojczyzny. Problem dotknął zwłaszcza tych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek. To prawda, czy tylko pogłoski?

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w porównaniu do tożsamego okresu w roku poprzednim, spadła liczba składanych aplikacji dotyczących zatrudnienia cudzoziemców w Małopolsce, jednak jest ich i tak zaskakująco dużo, biorąc pod uwagę chociażby prognozy przedstawiane w mediach – informuje rzecznik prasowy wojewody małopolskiego. – Nowych wniosków składanych przez pracodawców jest w okresie od 16 marca do 16 maja br. sumarycznie więcej, niż np. w roku 2018 – dodaje.

- W okresie epidemii zwiększyła się liczba wniosków w sprawie uchyleń zezwoleń na pracę z uwagi na rozwiązanie umowy bądź ze względu na fakt, że cudzoziemiec, mimo posiadanej zgody na pracę, nie przyjechał do Polski – twierdzi rzecznik.

Czytaj też: ZOO Hacjenda Alpaka, czyli egzotyczne zwierzęta w pobliżu Nowego Sącza [WIDEO]

A jak prezentują się poglądowe statystyki dotyczące wszystkich cudzoziemców, obejmujące teren województwa małopolskiego?

16 marca – 16 maja 2018 r.:
- zezwolenia na pracę (aplikuje pracodawca) nowe wnioski: 3264
- zezwolenia pobytowe (aplikuje cudzoziemiec) nowe wnioski: 2951
SUMA: 6 215

16 marca – 16 maja 2019 r.:
- zezwolenia na pracę (aplikuje pracodawca) nowe wnioski: 6206
- zezwolenia pobytowe (aplikuje cudzoziemiec) nowe wnioski: 3572
SUMA: 9 778

16 marca - 16 maja 2020 r.:
- zezwolenia na pracę (aplikuje pracodawca) nowe wnioski: 4100
- zezwolenia pobytowe (aplikuje cudzoziemiec) nowe wnioski: 2787
SUMA: 6 887

Wygląda na to, że nie jest tak źle. Co czeka tych, którzy zostali? Oficjalnie obywatele Ukrainy mogą przedłużyć swój pobyt na terenie naszego kraju, wybierając wizę lub kartę czasowego pobytu. Obydwa dokumenty podlegają opłacie. Pozytywne rozpatrzenie wniosku nie jest jednak takie oczywiste. Niejednokrotnie warunkiem uzyskania pozwolenia na pobyt jest dostarczenie nowej umowy o pracę. Gdzie znaleźć ją teraz, w czasie epidemii?

[email protected], fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu