Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
17/03/2020 - 11:00

Korzenna: szamba będą rzadziej opróżniane. Wszystko przez koronawirus

Użytkownicy szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków są przyzwyczajeni do regularnego opróżniania zbiorników. Ponieważ nieczystości to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także duże stężenie toksyn, w trosce o bezpieczeństwo pracowników, ścieki mają być odbierane od mieszkańców Korzennej tylko w razie konieczności.

Do szamba odprowadzane są ścieki i nieczystości z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Od teraz nieczystości płynne ze zbiorników bezodpływowych mają być odbierane od mieszkańców Korzennej tylko w sytuacjach koniecznych. Utrudnienia spowodowane są troską o bezpieczeństwo pracowników, którzy dbają o czystość szamb, mogących być siedliskiem koronawirusa.

Jak czytamy na stronie urzędu gminy, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Korzenna będzie świadczyć usługi odbioru i transportu nieczystości sporadycznie – tylko wtedy, gdy wypełnione szamba rzeczywiście będą wymagały opróżnienia.

Oczyszczalnia ścieków w Wojnarowej postanowiła radykalnie ograniczyć możliwość odbioru ścieków. – Chodzi o bezpieczeństwo pracowników oczyszczalni, a także firm transportujących ścieki – podkreśla Krzysztof Ogorzałek, sekretarz gminy.

Opróżnienie wozów asenizacyjnych, a także zrzut nieczystości wiąże się z ryzykiem zarażenia się groźnym wirusem. Pamiętajmy, że ścieki to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też duże stężenie toksyn. Składowanie odpadów ciekłych pochodzenia biologicznego łączy się z ich fermentacją. W związku z tym przy opróżnianiu zbiorników i wywozie zanieczyszczeń niezbędne jest zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz używanie specjalistycznego sprzętu. Decyzja o zmniejszeniu częstotliwości wykonywania powyższych usług wydaje się słuszna.

[email protected], fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)