Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
30/08/2016 - 20:10

Kradną hasła do internetowych banków. Hakerzy zaatakowali Operę

Zapisywanie danych do logowania do bankowości internetowej nie jest bezpieczne. Dowiedli tego hakerzy, którzy zaatakowali przeglądarkę Opera. Wyciekły loginy i hasła niektórych użytkowników. Jest się czego bać?

Loginy, hasła, kody …przy korzystaniu z komputera musimy je wpisywać co rusz i wytężać pamięć. Z odsieczą jak zawsze przychodzą nam internetowe przeglądarki, które umożliwiają zapisywanie w pamięci różnych danych z szyciem funkcji autouzupełniania. Dzięki temu jednym kliknięciem można wypełnić formularz. Opcja szczególnie przydatna w bankowości internetowej.
Choć większość banków na stronach logowania do systemach transakcyjnych możliwość zapisywania poufnych danych wyłączyła, to jednak w niektórych placówkach wciąż jest to możliwe. Jeśli z tej opcji korzystamy, możemy stać się ofiarą cyberprzestepców.

Ich łupem padła w weekend internetowa przeglądarka Opera. Atak hakerów doprowadził do wycieku loginów i haseł do Opera Sync. To może oznaczać, że w ich rękach jest dostęp do innych haseł zapisanych w pamięci przeglądarki. Na przykład tych do bankowości elektronicznej.

Dział bezpieczeństwa firmy Opera Software AS rozesłał do użytkowników przeglądarki informację o zresetowaniu haseł do usługi Opera Sync, a najlepiej także do e-bankowości. Jaka była skala włamania, tego na razie nie wiadomo.

- Zapisywanie danych do logowania do bankowości internetowej w przeglądarce jest wygodne, ułatwia życie i oszczędza czas, ale nie jest bezpieczne - mówi informatyk serwisu Sądecznin. Wojciech Trojanowski i tłumaczy, że zdobycie informacji z autouzupełniania jest stosunkowo proste.

- Jeśli korzystamy z autouzupełniania, to miejmy świadomość tego, że nasze dane są gdzieś zapisane. To na przykład jakiś plik rejestrze Windows, albo do pamięci przeglądarki.  Dobry haker bez problemu poradzi sobie z ich wyciagnięciem.

(ami), fot: A.MDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)