Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
14/03/2019 - 05:30

Krynica: basen i nowoczesny kompleks zabiegowy. Wielkie otwarcie w Lwigrodzie

O basen, saunę na podczerwień, łaźnię fińską, natryski wrażeń i wiele innych, nowoczesnych gabinetów oraz urządzeń do rehabilitacji rozszerzył swoją ofertę ośrodek sanatoryjno–wypoczynkowy „Lwigród” w Krynicy-Zdroju. Uroczyste otwarcie, wraz z symbolicznym przecięciem wstęgi odbyło się we środę, 13 marca.


Ośrodek sanatoryjno–wypoczynkowy „Lwigród” w  Krynicy-Zdroju otrzymał nowoczesny zakład przyrodoleczniczy z basenem rehabilitacyjnym  i kompleksem zabiegowym.  Do dyspozycji gości oddany został pod koniec lutego, a jego uroczyste otwarcie odbyło się 13 marca.

 „Lwigród” wybudowany został w stylu neorenesansowo-klasycystycznym  w 1928 roku ze składek lwowskich urzędników. Wówczas należał do najnowocześniejszych obiektów uzdrowiskowych w Polsce.  Był wyposażony w salę operacyjną, gabinety zabiegowe z wannami do kąpieli mineralnych, rentgen, aparaty do światło- i elektrolecznictwa. 


W latach 80-tych ubiegłego stulecia, należał do Państwowego Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego. Obiekt szybko podupadł, nieogrzewany został zamknięty. Niszczał przez 25 lat, aż w  2005 roku zrujnowany budynek kupił  biznesmen Marian Kwiecień.

Sfinalizował wszystkie prace remontowe zachowując historyczny charakter i atmosferę budynku.

Współczesny wystrój "Lwigrodu" nawiązuje do przedwojennego.  Brakuje tylko cyklu 20 obrazów pt. „Historia tańca” oraz scen mitologicznych, które do jadalni i holu  namalowali Kazimierz Sichulski i Feliks Michał Wygrzywalski.

21 lutego do dyspozycji gości oddano nowoczesny zakład przyrodoleczniczy wraz z basenem rehabilitacyjnym, w skład którego wchodzą  nowoczesne saunarium a w nim: sauna fińska, sauna aromatyczna, sauna na podczerwień, łaźnia fińska, natryski wrażeń oraz ścieżka Kneippa.

- "Pamiętam, jak w 2006 roku otwierałem  Lwigród po remoncie. Wcześniej musiałem z tego obiektu wywieźć 600 ton gruzu". - wspomina przedsiębiorca Marian Kwiecień, właściciel m.in. największych fabryk porcelany w Polsce. -" Remont trwał wtedy 13 miesięcy, ale nie został ukończony. Dzisiejsze otwarcie kompleksu zabiegowego wraz z basenem jest zwieńczeniem całego dzieła".

Prezesem i właścicielką obiektu  od 6 lat jest córka Mariana Kwietnia, Elżbieta Bielska-Łęcka, która wraz z dyrektor Marią Golbą przecięła symboliczną wstęgę.  Wcześniej zaproszeni goście, w tym m.in.  burmistrzowie: Muszyny Jan Golba  i Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, lekarze,  specjaliści balneologii  Ewa  Svejda-Hutnikiewicz i Artur Szatkowski, osoby z NFZ obejrzeli krótką prezentację, a  następnie zwiedzili obiekt.

Inwestycja, w działającym od 1934 roku sanatorium, pozwoli teraz nie tylko przyjmować więcej kuracjuszy, ale przede wszystkim leczyć ich na najwyższym poziomie.

W części rehabilitacyjnej znajdują się nowocześnie wyposażone gabinety, w tym  do rozmaitych masaży i kąpieli leczniczych (wodnych i suchych), zabiegów borowinowych, inhalacji, diadynamiku, ultradźwięków, magnetroniku i wielu innych.

Słowa uznania w liście na okoliczność otwarcia basenu przekazał marszałek województwa małopolskiego. Budowa zakładu przyrodoleczniczego "Lwigród" wraz z basenem rehabilitacyjnym realizowana była w ramach RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

(MK) fot. aut, Lwigród.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach