Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
27/07/2020 - 19:05

Krynica: dyskusja o raporcie nad stanem gminy. Mieszkańcy mogą zabrać głos

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Krynicy odbędzie się debata nad raportem o stanie gminy, w której głos mogą zabrać mieszkańcy. Radni zagłosują też nad udzieleniem burmistrzowi Piotrowi Rybie wotum zaufania. Natomiast włodarz sąsiedniej Muszyny Jan Golba, głosami 14 rajców już uzyskał absolutorium i wotum zaufania.


W sierpniu odbędzie się sesja Rady Miasta Krynicy-Zdroju, podczas której radni będą debatować nad raportem o stanie gminy. Mogą w niej uczestniczyć również mieszkańcy, po wcześniejszym pisemnym zgłoszeniu. Musi ono być poparte podpisami co najmniej 20 osób.

Raport o stanie gminy Krynicy-Zdroju za rok 2019 znajduje się na stronie Urzędu Miasta i można go pobrać klikając link http://www.krynica-zdroj.pl/…/raport-o-stanie-gminy-krynicy… Podczas sierpniowej sesji rajcy zagłosują rownież nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Piotrowi Rybie. 

Natomiast burmistrz sąsiedniej Muszyny, Jan Golba absolutorium i wotum zaufania uzyskał 16 lipca, głosami 14 radnych. Nikt nie był wstrzymał się, nikt nie był też przeciw.  


Absolutorium jest jednym z najistotniejszych, ustawowych środków kontroli rady gminy nad działalnością burmistrza. Po zakończeniu roku budżetowego, rajcy oceniają pracę organu wykonawczego w zakresie działalności finansowej.  Ocena ma charakter merytoryczny i odnosi się do wykonania budżetu. 

Burmistrz przedstawia sprawozdanie finansowe za dany rok, sprawozdania z wykonania budżetu. Komisja rewizyjna bada je i przedstawia wniosek, proponując radzie, uchwalenie bądź nie, uchwały o absolutorium.  Wniosek absolutoryjny jest przedstawiany organowi kontrolno-nadzorczemu, czyli Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która go opiniuje.

(MK) fot. ilustracyjne aut.Dziękujemy za przesłanie błędu