Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
26/11/2019 - 13:40

Krynica: rekonstruowana po pożarze willa Tatrzańska ma już wszystkie piętra

Rekonstruowana od maja br., zabytkowa willa Tatrzańska w Krynicy-Zdroju ma już wszystkie, trzy piętra. Usytuowany przy Bulwarach Józefa Dietla budynek, który strawił pożar w 1987 roku, zostanie oddany do użytku w październiku 2020 roku.

Pogoda sprzyja pracom przy rekonstrukcji zabytkowej willi Tatrzańskiej, która ma już parter i trzy piętra. Odtwarzany po pożarze, który wybuchł w 1987 roku, budynek znajduje się za zabytkową „Witoldówką”, przy Bulwarach Józefa Dietla. Po renowacji mieścić będzie pokoje hotelowe, restaurację i SPA.

Wybudowana w 1855 roku, pierwotnie mieściła luksusowy pensjonat „Pod Lwem”. Była jednym z najważniejszych zabytków drewnianego stylu szwajcarskiego, który rozwinął się w II połowie XIX wieku.

Wzorem dla ówczesnych architektów stał się szwajcarski dom góralski. Niski, o dwuspadowym dachu, z wysuniętymi szeroko okapami. Budynki uzupełniono tarasami, loggiami i balkonami, służącymi do kąpieli słonecznych.

Fasady willi, głównie werandy, balustrady zewnętrznych schodów oraz obramowania okien i drzwi zdobiono wzorami geometrycznymi lub roślinnymi, wyżynanymi w desce. Dodatkowo wprowadzono drewniane, nadwieszone łuki i ozdobne kratownice.

Usytuowane wzdłuż Kryniczanki zabytkowe wille i pensjonaty to najstarsze obiekty w uzdrowisku. Są to: „Romanówka” (ob. Muzeum Nikifora), „Węgierska Korona”, „Świteź”(1880 r.), „Kosynier”, w którym znajduje się filia Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Sączu.

Dalej ciągną się :„Małopolanka” (lata 20. XX w.), „Willa Białej Róży” (1855r.), „Witoldówka” (1888r), Wisła”(koniec XIX w.) oraz „Biały Orzeł”(1857r.). Pusta posesja obok „Węgierskiej Korony” to miejsce po zniszczonej przez pożary zabytkowej willi: „Litwinka” (spłonęła w 1968r).

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu