Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
24/06/2021 - 13:00

Krynica Summit: podróbkę Forum Ekonomicznego ma zrobić nikomu nieznana spółka

- Nie wybierzemy instytucji, która nie przeprowadziła jeszcze takiego wydarzenia. To by było zbyt wielkie ryzyko - mówił ledwie w marcu Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. Jednak Szczyt Gospodarczy Krynica Summit ma przeprowadzić w Krynicy-Zdroju spółka, która niczego jeszcze nie zorganizowała. Chodzi o spółkę o nazwie „Forum Gospodarcze w Krynicy”. Istnieje od marca tego roku, a za swe usługi dostanie od marszałka ponad dwa miliony złotych.
Gdzieś tu jest siedziba spółki Forum Gospodarcze w Krynicy

Urząd marszałkowski za usługę promocji podczas nieorganizowanego nigdy dotąd wydarzenia „Krynica Summit” zapłaci spółce o nazwie „Forum Gospodarcze w Krynicy” ponad 2 miliony złotych. Dlaczego jej? 

- Usługa może być świadczona tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze oraz z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów i nie istnieje żadne rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia - zapewniają podwładni marszałka.  Takie tłumaczenie budzi zdumienie? Czytajmy dalej: -  Zamawianą usługę zapewni wyłącznie jeden wykonawca, tj. spółka Forum Gospodarcze w Krynicy sp. z o.o., ponieważ jako organizator wydarzenia Krynica Summit w Krynicy-Zdroju jako jedyny ma techniczne możliwości sprzedaży usług promocyjnych podczas tego wydarzenia - tak to wyjaśniają urzędnicy. Zatem, chociaż spółka nigdy niczego nie organizowała, to, co po raz pierwszy zorganizuje, warte jest a priori tak ogromnych pieniędzy.  A konkretnie za co płacą małopolscy urzędnicy?

- Wykonawca zapewni następujące świadczenia promocyjne: uzyskanie tytułu Partnera Głównego wydarzenia, uzyskanie licencji do stosowania logo Krynica Summit, które będzie firmować wydarzenie w czasie trwania umowy, zamieszczenie informacji o tym, iż Województwo jest Głównym Partnerem Krynica Summit we wszystkich materiałach związanych z wydarzeniem oraz relacjach medialnych, realizacje własnych przedsięwzięć promocyjnych Województwa podczas trwania szczytu, uzyskanie powierzchni na stoiska promocyjne podczas wydarzenia, uzyskanie możliwości ekspozycji elementów systemu wystawienniczego na całym terenie wydarzenia – można przeczytać w opublikowanej 7 czerwca informacji o wynikach zamówienia.

Usługa promocji została spółce Forum Gospodarcze w Krynicy zlecona dokładnie 31 maja 2021 roku w ramach procedury negocjacyjnej nawet bez uprzedniej publikacji, chociaż spółka Forum Gospodarcze w Krynicy nie ma żadnego doświadczenia w organizacji wielkich, dużych ani nawet małych imprez, bo powstała ledwie w marcu tego roku.

Trudno przypuszczać, by marszałek Witold Kozłowski dawał takie pieniądze w ciemno nieznanym sobie ludziom. Kim więc są ci, którym zawierzył miliony? By to zrozumieć, warto cofnąć się do wydarzeń, które dla wielu okazały się nader obiecującym początkiem.

Żadne z drzwi wewnątrz budynku nie były oznaczone emblematami czy nazwą spółki


Gdy 4 lutego tego roku, po kilkumiesięcznych negocjacjach, Forum Ekonomiczne, opublikowało komunikat, że z żalem musi wybrać inną lokalizację, przyczyn rozstania z Krynicą nie ukrywało: kres niemal 30-letniej obecności Forum w Krynicy-Zdroju spowodowała niechęć władz miasta do udostępniania deptaka w dotychczasowym zakresie.

-  Niestety, władze uzdrowiska Krynica nie były skłonne w pełni przychylić się do najważniejszych wymogów organizatorów. W efekcie komisja przetargowa utrzymała swoją wcześniejszą decyzję o podjęciu współpracy przez najbliższe sześć lat z Karpaczem - mogliśmy przeczytać w komunikacie. Radni Krynicy apelowali o powrót do rozmów, burmistrz Piotr Ryba obstawał przy swoim i winą za niepowodzenie negocjacji obarczał Forum Ekonomiczne.

Marszałek raczej uspokajał nastroje i wzywał do porozumienia. 22 lutego Witold Kozłowski przemówił jednak w innym tonie. Podczas sesji sejmiku publicznie zapowiedział, że samorząd zorganizuje w Krynicy swoje wydarzenie. Nazwał je Forum Gospodarczym, termin zaś wyznaczył wtedy, gdy tradycyjnie odbywa się Forum Ekonomiczne.

- W tej chwili pracujemy nad określeniem specyfiki zamówienia konkursowego, bo jest rzeczą oczywistą, że województwo samo nie zorganizuje tego typu wydarzenia - mówił marszałek 24 lutego, w rozmowie z RDN Małopolska.

Gdy nie było już w Krynicy Forum Ekonomicznego, przygotowania do nowej imprezy ruszyły jak po maśle. Okazało się, że burmistrzowi Krynicy już nie przeszkadza, że nowa impreza zajmie remontowany deptak; ten sam, którego - jak zapewniało Forum Ekonomiczne - nie chciał oddać dla potrzeb Forum. Teraz można było nawet sprawić, by wykonawca remontu przerwał prace na czas imprezy. 4 marca w Krynicy list intencyjny w sprawie nowego wydarzenia podpisał marszałek, burmistrz, szef należącej do państwa uzdrowiskowej spółki i prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Marszałek tłumaczył, że pojawiło się tak wiele ofert zorganizowania w Krynicy nowego wydarzenia przez instytucje i firmy, że „postanowiliśmy wytworzyć przestrzeń do działania w tym zakresie”. - Małopolska i Krynica-Zdrój nadal będą gospodarzami forum gospodarczego o międzynarodowej randze - ogłaszał wtedy serwis naszemiasto.pl. - Po fiasku negocjacji z Instytutem Studiów Wschodnich, który zdecydował się przenieść Forum Ekonomiczne z Krynicy do Karpacza, marszałek województwa Witold Kozłowski „rzuca rękawicę” Zygmuntowi Berdychowskiemu – z emfazą pisał Janusz Bobrek, szef nowosądeckiego oddziału „Gazety Krakowskiej”.

Choć ofert instytucji i firm chętnych do skopiowania Forum było - jak zapewniał marszałek Kozłowski - tak wiele, dlaczego urzędnicy nie zrobili przetargu bądź zamówienia konkursowego na organizację nowej imprezy? Zwłaszcza, że marszałek zapewniał też: 

- To nie będzie wybór instytucji, która nie przeprowadziła jeszcze takiego wydarzenia. To by było zbyt wielkie ryzyko – mówił o wyborze operatora imprezy Witold Kozłowski, gdy 4 marca w Krynicy został zapytany kto bezpośrednio będzie organizował samorządowy pomysł na podróbkę Forum Ekonomicznego. - To będzie wybór instytucji, która już wielokrotnie prowadziła takie duże wydarzenie i daje gwarancje, że potrafi zorganizować forum gospodarcze w Krynicy. Mamy kilka ofert, ale na tym etapie nie chcę robić wokół tego szumu – dodał Kozłowski, uznając, że umowa zostanie podpisana co najmniej na 5, jeśli nie na 10 lat z góry.

Tu pojawia się spółka

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie „Forum Gospodarcze w Krynicy” została zarejestrowana 15 marca 2021 roku. Wspólnikami były początkowo dwa podmioty: powołane ledwie 24 listopada 2020 roku Polskie Towarzystwo Gospodarcze i starsza nieco, bo zarejestrowana 8 czerwca 2020 roku Fundacja Polski Instytut Geopolityki. Żadna nie ma udokumentowanego doświadczenia w organizacji wielkich konferencji, ale do zarządu, poza Markiem Romanowskim, wiceprezesem zarządu PTG, weszła Katarzyna Ryll, do lutego 2021 roku pracująca w agencji Creative Poland, która w Warszawie zorganizowała event dla brazylijskiego Embraera czy imprezę LGBT+ Diamonds Awards - podziękowanie osobom i organizacjom dokonującym prawdziwej zmiany dla pracowników LGBT+ w Polsce.

Najwyraźniej więc marszałek tę właśnie spółkę miał na myśli, gdy w wywiadzie z 1 czerwca 2021 roku (czyli dzień po tym jak dostała zamówienie na dwa miliony) opowiadał dla Radia Kraków o imprezie nazywanej już Krynica Summit:

- To będzie forum gospodarcze, ale pisane małymi literkami. To rodzaj wydarzenia. Samo wydarzenie będzie nosiło nazwę Szczyt Gospodarczy Krynica Summit. Mamy mało czasu od decyzji o zaprzestaniu realizacji kolejnych edycji Forum Ekonomicznego - mówił Witold Kozłowski. - Operator, który wstępnie został zakwalifikowany przez zarząd województwa, już pracuje w pełnym zakresie.

Sprawdziliśmy. Jak mu idzie?

W tym second handzie nazwa spółki Forum Gospodarcze w Krynicy nie brzmi obco

Jak "w pełnym zakresie" pracuje spółka Forum Gospodarcze w Krynicy? Kilka dni temu postanowiliśmy sprawdzić u źródła, ale przy Kraszewskiego 18 w Krynicy-Zdroju, czyli siedzibie spółki „Forum Gospodarcze w Krynicy” nie znaleźliśmy żadnej tabliczki, żadnego pomieszczenia, które byłoby oznakowane jej nazwą. Pytaliśmy, ale wszyscy przecząco kręcili głowami. Nieruchomość ze sklepami i pokojami do wynajęcia ma ponoć dziewięciu współwłaścicieli.

- Może któryś użyczył spółce adresu - zastanawiała się jedna z zapytanych przez nas osób. Dopiero kobieta obsługująca klientów w sklepie z używaną odzieżą nie była zaskoczona nazwą spółki. Wzięła od nas numer telefonu i obiecała, że ktoś w sprawie spółki się odezwie. Kto? Tego już nie udało się dowiedzieć. Ten ktoś do dziś się nie odezwał, do dziś też nie wiemy, czy nie trafiliśmy przypadkiem - w tym ciucholandzie - na siedzibę spółki.

Na jakich zasadach spółka Forum Gospodarcze w Krynicy współpracuje z samorządem województwa? Co oznaczają słowa marszałka o „wstępnej kwalifikacji”? Na zadane pytania nie odpowiedział  Łukasz Biernacki, prezes Fundacji Polski Instytut Geopolityki, która jest wspólnikiem spółki Forum Gospodarcze w Krynicy. Pytania wysłaliśmy Biernackiemu z pomocą formularza na niemal pustej stronie internetowej geopolitycznej fundacji. Posłaliśmy mu też pytania mailem na adres Warsaw Institute, gdzie 25-latek jest ekspertem ds. komunikacji.

Z think-thankiem Warsaw Institute związana jest również Izabela Wojtyczka, redaktor naczelna kwartalnika The Warsaw Institute Review, a także członek Rady Fundacji Polski Instytut Geopolityki. Kolejną osobą z grona wokół Fundacji Polski Instytut Geopolityki jest Joanna Grabowska, prezes zarządu spółki The Warsaw Institute Review.

Czy to jest siedziba spółki organizującej Szczyt Gospodarczy Krynica Summit?

Na nasze pytania o zasady współpracy z samorządem województwa nie odpowiedziała Izabela Albrycht, prezes zarządu Stowarzyszenia Instytut Kościuszki z Krakowa, które od 15 czerwca 2021 roku wykazuje posiadanie 20 proc. udziałów w spółce, którą do organizacji Krynica Summit w nieznanych nam okolicznościach zakwalifikował zarząd województwa małopolskiego.

Izabela Albrycht jest też prezesem zarządu spółki z o.o. „Instytut Kościuszki”, znanej z organizacji dużych imprez z zakresu cyberbezpieczeństwa. Prezes Albrycht zasiada także w radzie nadzorczej wielkiej spółki informatycznej Asseco Poland z Rzeszowa. Tym bardziej byliśmy ciekawi jej opinii, czy spółka mająca organizować kongresowe wydarzenie europejskiego, jeśli nie światowego formatu, może sobie pozwolić na skojarzenia ze spółką-widmo.

Czy to się kojarzy z Optimusem?

Tego, na czym polegało „wstępne zakwalifikowanie” krynickiej spółki przez zarząd województwa małopolskiego próbowaliśmy się równocześnie dowiedzieć od marszałka Kozłowskiego; najpierw za pośrednictwem Katarzyny Antosz, specjalistki od kontaktów urzędu marszałkowskiego z mediami lokalnymi, do której 14 czerwca wysłaliśmy na służbowy adres e-mail z pytaniem czy zarząd województwa podjął w sprawie kwalifikacji spółki jakąś uchwałę.

Ponieważ odpowiedzi nie było, dwa dni później ponowiliśmy pytania. Odpowiedź nadeszła tego samego dnia. A właściwie była to rada, aby z tymi pytaniami zwrócić się jednak do biura prasowego marszałka, które miało się zająć sprawą priorytetowo. Tak zrobiliśmy. Cztery dni później dostaliśmy zawiadomienie z systemu poczty elektronicznej urzędu marszałkowskiego, że wiadomość nie została nawet dostarczona.

Skontaktowaliśmy się więc telefonicznie z rzecznikiem marszałka Dawidem Gleniem, wysyłając mu pytania na e-maila, a dla pewności również SMS-em na komórkę. Efekt? Jak do tej pory - żaden.

Dlaczego nikt nie ogłosił konkursu na organizację imprezy zwanej obecnie Krynica Summit? Dlaczego prawie przez miesiąc tajemnicą było, że operatorem tak promowanego przez marszałka Szczytu Gospodarczego Krynica Summit jest całkiem nowa spółka? Przecież dotąd każda umowa czy porozumienie podpisywane przez marszałka, dokonywały się podczas konferencji prasowych, wśród mikrofonów, kamer i błysku fleszy. Skąd wreszcie sprzeczności początkowych deklaracji marszałka z ostatecznymi decyzjami?

Strona www Szczytu Gospodarczego Krynica Summit

Na nowej stronie Szczytu Gospodarczego Krynica Summit jedynym na razie uczestnikiem tej imprezy wymienionym z imienia i nazwiska jest prezydent Andrzej Duda. Prezydent RP ma wygłosić przemówienie na oficjalnym otwarciu, a w drugim dniu imprezy Krynica Summit wręczać komuś nagrody na uroczystej gali. Jak to się stało, że prezydent najwyższym urzędem państwa (w ciemno?) firmuje pierwszą imprezę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałej ledwie przed trzema miesiącami, o której zasadach współpracy z samorządem wszyscy milczą jak grób? To pytanie przesłaliśmy do Kancelarii Prezydenta RP. Zobcz też: Uniwersytet Ekonomiczny o Krynica Summit: nie wiemy kto, nie wiemy jak ani kiedy

***

Tuż po Szczycie Gospodarczym Krynica Summit ma się odbyć - także finansowany przez samorząd województwa (kwota: 600 tys. zł) - Europejski Festiwal Biegowy. To również kopia; w tym przypadku - organizowanego już od 12 lat Festiwalu Biegowego. Do organizacji tej imprezy samorząd znalazł prowadzoną przez Sławomira Konopkę i zarejestrowaną w Świniarsku pod numerem 512, fundację „Na ratunek”.

Dlaczego imprezę biegową ma organizować właśnie Fundacja „Na ratunek”? No, bo - jak tłumaczył marszałek Witold Kozłowski - tylko ona podpisała umowy z właścicielami terenów w Krynicy, czyli miastem i spółką Krynica-Żegiestów... ([email protected]) Dane z Krajowego Rejestru Sądowego pochodzą z należącej do fundacji e-państwo wyszukiwarki oraz źródeł rządowych. Fot. TK







Dziękujemy za przesłanie błędu