Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
01/07/2018 - 09:35

Krynica w przebudowie. Prace ruszyły w Parku Dukieta

Rozpoczęła się przebudowa Parku im. Mieczysława Dietla w Krynicy-Zdroju, gdzie znajduję się m.in. fontanna „setka”. Teren prac został otoczony parkanem - taki obowiązek nakłada prawo budowlane. To pierwszy z pięciu elementów programu pn. „Kurort Krynica”

Od 1986 roku krynickie planty noszą imię dr Mieczysława Dukieta,  który  specjalizował się w chorobach kobiecych. Pod Górą Parkową osiadł w 1928 roku i pracował tu  ponad pięćdziesiąt lat. W tym czasie przyjeżdżały do niego pacjentki z kraju i zagranicy, aby leczyć bezpłodność. Wśród nich była księżniczka i późniejsza królowa Holandii Julianna.  Jego imię nosi woda mineralna „Mieczysław”.

W Parku wznosi się pomnik prof. Józefa Dietla (1804 - 1874), krakowskiego lekarza zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii.  W 1900 roku kryniczanie  ufundowali popiersie profesora dłuta Mieczysława Zawiejskiego.  Pierwotnie postument stał w Parku Zdrojowym, na tyłach obecnej Pijalni Głównej.

W ubiegłym roku podpisano umowę na modernizację m.in  parku.  Obecnie teren jest otoczony  parkanem, co wynika z prawa budowlanego.   - Program „Kurort Krynica” składa się z 5 projektów.  Pierwszy z nich,  Park im.  Mieczysława  Dukieta został już wdrożony do realizacji - tłumaczy burmistrz Dariusz Reśko.

- Ta  inwestycja zostanie ukończona do końca 2018 roku. Powstaną  nowe alejki spacerowe, dwie nowe fontanny, w tym jedna z nich trochę w wersji multimedialnej (fontanna „setka”).  Przybędą  też  nowe formy małej architektury, punkt usługowy, szalety publiczne.   

Jak zapewnia włodarz uzdrowiska, w okresie  modernizacji Parku im. M. Dukieta  nie będą prowadzone  prace  ani na Bulwarach Dietla,  ani  też na płycie głównej Deptaka,  aby  serce miasta mogło spokojnie bić.  Aby  nie wyłączyć tej głównej atrakcji turystycznej na lato.

Przypomnijmy, że dzięki unijnemu wsparciu  renowację przejdą też m.in. Bulwary Dietla, słynny Deptak czy Park Zdrojowy na Górze Parkowej. Gruntowny remont czeka też pijalnię „Jana” oraz  sanatorium Nowe Łazienki Mineralne. Projekt Kurort Krynica to pięć projektów na prawie 30 mln. Renowacja Parku Dukieta to:  Wartość projektu po przetargu: 8 899 707,36 zł, dofinansowanie: 5 985 085,66 zł i wkład własny: 2 914 621,70 zł.

(MaK). fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu