Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
04/08/2019 - 10:40

Krynica wyemituje obligacje, wprowadzi darmową komunikację dla wszystkich

Na X sesji Rady Miasta kryniccy rajcy podjęli uchwałę w sprawie emisji obligacji na kwotę 11,5 mln. Przegłosowali też uchwałę bezpłatnego korzystania z publicznego transportu zbiorowego dla mieszkańców i turystów, w ramach uzdrowiskowej komunikacji miejskiej.

Samorząd Krynicy-Zdroju wyemituje obligacje komunalne opiewające na ponad 11 mln zł. Rajcy podjęli w tej sprawie uchwałę, podczas X sesji Rady Miasta.

Obligacja municypalna jest dłużnym papierem wartościowym. Do ich emisji uprawione są: gminy, powiaty, województwa, związki tych jednostek samorządu terytorialnego.

Obligacje komunalne są uważane za bezpieczne papiery wartościowe, ponieważ Jednostkę Samorządu Terytorialnego charakteryzuje przejrzyste i jawne gospodarowanie zasobami, np. finansowymi. Nie może zbankrutować, jej aktywa trwałe są solidnym zabezpieczeniem.

Podstawową zaletą obligacji komunalnych jest niższy koszt uzyskania środków niż w przypadku kredytu bankowego, wynikający nie tylko z niższego oprocentowania, ale także z częstotliwości wypłat odsetek i spłaty kapitału.

Głównym powodem zaciągania długu przez jednostki samorządu terytorialnego jest aktywność inwestycyjna.

Kryniccy rajcy przegłosowali też uchwałę "O bezpłatnym wykonywaniu przewozów o charakterze użyteczności publicznej, w ramach komunikacji miejskiej, na terenie Gminy Krynicy-Zdroju, dla którego organizatorem jest gmina". -"Zamierzamy powiązać opłatę uzdrowiskową, pobieraną od kuracjuszy i turystów z bezpłatną komunikacją uzdrowiskową" –wyjaśnia burmistrz Piotr Ryba – "Komunikacja będzie bezpłatna dla wszystkich, mieszkańców oraz kuracjuszy i turystów, bez względu na wiek. Będzie się składać z kilku busów".

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji planowane jest od 1 stycznia 2020 roku.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI