Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
25/09/2014 - 07:30

Krynica Zdrój: Ochrona środowiska i inwestycje w parze

Jak pogodzić rozwój gospodarczy Sądecczyzny z ochroną przyrody? – odpowiedź na to pytanie poznamy podczas konferencji organizowanej w najbliższy poniedziałek (29 września) przez krynickie koło Polskiego Klubu Ekologicznego.
Konferencja ma podsumować projekt pod nazwą „Monitoring Społeczny, Zachowanie Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego w Obszarach Wrażliwych Przyrodniczo”, który sądeccy ekolodzy przez niemal rok realizowali na terenie czterech gmin: Krynicy-Zdroju, Muszyny, Łabowej i Piwnicznej-Zdroju.

- Jednym z głównych celów projektu była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak pogodzić rozwój gospodarczy naszego regionu, objętego niemal w całości siecią Natura 2000 z ochroną środowiska naturalnego – przypomina Tomasz Szczotka, wiceprezes krynickiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego, koordynator projektu. – Dzięki m.in. licznym zajęciom teoretycznym i praktycznym, spotkaniom z ekspertami, dyskusjom czy wizytom studialnym na Słowacji i we Francji poznaliśmy różne możliwości rozwiązywania konfliktów na linii rozwój – ochrona przyrody. Jakie? Tego będzie się można dowiedzieć podczas poniedziałkowej konferencji, na którą zapraszamy wszystkich sądeczan zainteresowanych tą tematyką.
Konferencja rozpocznie się o godz. 10 w hotelu KLIMEK w Muszynie-Złockiem. Wśród prelegentów, oprócz ekspertów biorących udział w projekcie, znajdą się m.in. Jan Golba, burmistrz Muszyny oraz gospodarz Krynicy-Zdroju – Dariusz Reśko. Pierwszy przybliży uwarunkowania prawne działalności gospodarczej na obszarach chronionych, drugi – na przykładach z własnego „podwórka” - nakreśli perspektywy rozwoju ekonomiczno-gospodarczego obszarów wrażliwych przyrodniczo.

Podczas konferencji poznamy również m.in. wyniki ankiety przeprowadzonej wśród sądeczan, która miała na celu pokazać, jak odbierają Program Natura 2000, jakie widzą w nim zagrożenia i niedoskonałości. Konferencji towarzyszyć będzie publikacja.

Oprac. (Rob)
Źródło i fot: PKE Krynica-Zdrój
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020