Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
15/10/2018 - 19:40

Krynica Zdrój: Umowy podpisane Góra Parkowa zyska nowe oblicze

Kolejna inwestycja w Krynicy została dopięta na ostatni guzik. Mimo problemów z przetargiem i podwyżką cen na rynku budowlanym, ostatecznie udało się wyłonić firmę, która wykona prace rewitalizacyjne w Parku Zdrojowym na Górze Parkowej.

W piątek, 12 października Dariusz Reśko burmistrz Krynicy-Zdroju podpisał umowę na wykonanie rewitalizacji Parku Zdrojowego. Lokalna firma z Muszyny, która została wyłoniona w toku przetargu wykona wszystkie prace za nieco pond 10 mln złotych. Przedsiębiorstwo to zgłosiło najniższą ofertę, a jest to i tak o 2,7 mln więcej niż gmina chciała wydać, jednak biorąc pod uwagę pozyskane dofinansowanie unijne na ten cel, w wysokości 6 mln złotych, to oferta jest i tak bardzo korzystna. 

Prace obejmą obszar około 66 hektarów, górzystego terenu parkowego. Zrewitalizowane zostaną alejki spacerowe i mała architektura. Przebudowana zostanie pergola nad pomnikiem Adama Mickiewicza. Powstanie ścieżka zdrowia, siłownia na wolnym powietrzu i tablice informacyjne. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie na całym terenie Parku. Przebudowany i zmodernizowany zostanie taras widokowy na szczycie Góry Parkowej, a u jej podnóża, w okolicy ulicy Ebersa powstanie parking.


Park Zdrojowy został założony w 1810 roku i do czasów współczesnych zachował pierwotny układ ścieżek. Znajduje się tam wiele ciekawych okazów drzew i roślin. Jest to jedna najchętniej odwiedzanych atrakcji Krynicy, w dodatku znajduje się w centrum miasta. Na szczyt Góry, mającej 741 metrów n. p. m. można wyjść na piechotę lub wjechać kolejką.

- Zaczniemy od ulicy Ebersa, prace ruszą początkiem listopada, powstanie tam zatoka parkingowa, w tej części, gdzie jest ławeczka Kraszewskiego - powiedział Leszek Szymański prezes firmy, która wykona wszystkie prace.

Czytaj także: Krynica-Zdrój w pierwszej piątce największych atrakcji turystycznych Małopolski

Rewitalizacja Góry Parkowej to kolejny etap realizowanego już od kilku lat, przez obecnego burmistrza, programu Kurort Krynica w ramach, którego już są realizowane prace w parku Dukieta i na Polanie Janówka.

-Park Zdrojowy to jedna z wizytówek Krynicy i teren bardzo ważny dla mieszkańców. Za jedenaście miesięcy będziemy mieć pięknie odnowioną Górę Parkową, miasto zyska też zatokę parkingową przy ulicy Ebersa, jest to już pewne, a wszystkie prace to gwarancja rozwoju naszego miasta - powiedział Dariusz Reśko.

Jeśli inwestycja zostanie oddana bez opóźnień, to już od września 2019 roku, kryniczanie będą mogli się cieszyć nowym obliczem Parku Zdrojowego na Górze Parkowej.

(KS) Fot. Aut


Dziękujemy za przesłanie błędu