Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
25/10/2019 - 20:40

Krynicki park im. M. Dukieta, wraz z "setką" i pawilonem oficjalnie otwarty!

Oficjalnie zainaugurowano (25 października) działalność odnowionego Parku im. Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju, wraz z przebudowaną fontanną "setką" oraz pawilonem wystawienniczym.

Projekt  umowy pn. "Kurort -Krynica", którego jedną z części była przebudowa Parku im. Mieczysława Dietla, wraz z fontanną „setką” podpisał poprzedni burmistrz Dariusz Reśko. W ramach prac zmodernizowano elementy małej architektury i jego wyposażenia (m.in. fontanny), które zyskały nowoczesną formę. Przestrzeń uzupełniają nowe atrakcyjne elementy takie, jak schody terenowe z siedziskami oraz leżakami.

Pojawiło się nowe oświetlenie, nasadzono roślinność, co  stworzyło nowe aranżacje istniejących parkowych wnętrz. Zmodernizowano też budynek dawnej, publicznej toalety, który na górnej kondygnacji uzupełniony został o dodatkową funkcję galeryjno-wystawienniczą. Znajduje się w niej m.in. makieta ukazująca Deptak w 1862 roku, autorstwa Leszka Walczyka.

Po otwarciu, w którym uczestniczyli burmistrz Piotr Ryba oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Weber-Grelecka, zgromadzeni mieli możliwość zapoznania się z nią.

Nową erę Krynicy jako uzdrowiska rozpoczęła się w 1856 roku. Rząd austriacki wydelegował wtedy profesora Józefa Dietla, aby zbadał kryniczne wody. Już od 1858 roku stosowano kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy jego dzieła przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska. Powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu