Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
27/02/2021 - 14:15

Kto dorabiał do emerytury lub renty musi się pilnie zgłosić do sądeckiego ZUS

To już ostatni dzwonek. Tylko do 1 marca wcześniejsi emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.

Ci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści, którzy pracowali w 2020 r., powinni do poniedziałku 1 marca powiadomić ZUS o swoich przychodach i o wybranym systemie rozliczeniowym, miesięcznym lub rocznym.

- Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, który zatrudnia emeryta lub rencistę. Ci, którzy opłacają składki sami za siebie, bo na przykład  prowadzą działalność gospodarczą, powinny dostarczyć oświadczenie o wysokości przychodu – mówi Anna Szaniawska z biura prasowego Zakładu. -   W przypadku prowadzących pozarolniczą działalność za przychód uważa się podstawę wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie lub oświadczenie należy przekazać do placówki ZUS, która wypłaca emeryturę lub rentę.

Czytaj też Oszuści znowu zaatakowali w Nowym Sączu. Robią przekręt „na ZUS”

Jak dodaje Szaniawska, ZUS jest zobowiązany do przeprowadzenia rozliczenia przychodów według wariantu korzystniejszego dla świadczeniobiorcy - rocznego lub miesięcznego. Aby umożliwić rozliczenie świadczenia w najkorzystniejszy sposób, warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został, rozliczenie w skali roku może nie powodować żadnych skutków finansowych.

W przypadku, kiedy świadczeniobiorca nie poinformuje o przychodach, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. A w niektórych sytuacjach nawet wystąpić o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, gdyż przychód emeryta albo rencisty powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Czytaj też Prawo pracy z "Sądeczaninem". Zadaj pytanie ekspertowi PIP-u 

Obniżeniu podlega emerytura czy renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Zawieszenie świadczenia jest wówczas, kiedy przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą zarabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS o swoich przychodach (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020