Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/01/2018 - 13:25

Kto wybuduje nowy sądecki dworzec dla miejskich autobusów?

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu szuka wykonawcy dworca autobusowego przy ul. Kolejowej. Jeśli uda się go wyłonić, to umowa na realizację tego wyczekiwanego zadania może być podpisana już pod koniec marca.

MPK ogłosiło właśnie zapytanie ofertowe na realizację tego zadania.  Budowa dworca jest częścią dużego projektu pn. "Przebudowa węzła przesiadkowego pełniącego rolę dworca autobusowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu wraz z budową infrastruktury niezbędnej do obsługi osób korzystających z transportu zbiorowego".  

Jest on realizowany wspólnie z gminą Stary Sącz. Oprócz budowy nowego dworca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu zakupi 30 nowych, ekologicznych autobusów, a także dwa elektryczne. Przy ul. Lwowskiej zlokalizowana będzie też stacja do ich ładowania.

W Starym Sączu ma powstać parking dla 154 samochodów w ramach systemu park& ride.

Ten olbrzymi projekt wart jest 61 mln (brutto). Nowy dworzec autobusowy w Nowym Sączu ma być wybudowany  w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu czeka do 29 stycznia na oferty od podmiotów, które chciałby zmierzyć się z tym zadaniem.

- Po wyłonieniu najlepszego oferenta podpiszemy z nim umowę – mówi Andrzej Górski, prezes MPK w Nowym Sączu. – Mam nadzieję, że nastąpi to pod koniec marca tego roku. Wykonawca będzie musiał zapewnić i urządzić miejsce, gdzie będzie tymczasowy dworzec przesiadkowy dla pasażerów.  Nie wykluczamy też trzeba będzie, w porozumieniu z Miejskim Zarządem Dróg wygospodarować dodatkowy punkt przesiadkowy dla korzystających z komunikacji miejskiej.

Nowy dworzec autobusowy MPK ma przede wszystkim zapewnić komfortową obsługę korzystających z niego pasażerów i pracujących w nim osób.

MPK ma już gotową jego wizualizację.

- Cała płyta dworca i znajdujące się na nim perony będą zadaszone – dodaje prezes Górski. – Powstanie też dwupiętrowy budynek o podstawie trójkąta. Na parterze zlokalizowane będą poczekalnie oraz toalety. Znajdzie się tam również powierzchnia dla lokali usługowych i biura MPK. Takiej  poczekalni i toalet dotychczas brakowało.

Na to ogromne zadanie  udało się pozyskać 40 mln. złotych dofinansowania

Wkład własny wynosi 9  mln zł, dotacja miasta Nowego Sącza 3,5 mln złotych, kredyt inwestycyjny 4,5 mln złotych, a wkład Starego Sącza wynosi milion złotych.

Iga Michalec, [email protected], projekt firma MERiTUM PROJEKT z Katowic – arch. MPK.







Dziękujemy za przesłanie błędu